Разследване по сигнал в „Твоята Варна +“: Защо участък от бул. „Васил Левски“ тъне в мрак? (ВИДЕО+СНИМКИ)

Реклама

В платформата „Твоята Варна +“ получихме сигнал от гражданина В.К за липсващо улично осветление в последната отсечка на бул. „Васил Левски“, преди кръговото кръстовище с ул. „Девня“. Според него това създава редица опасности за всички участници в движението. Проблемът действително е от голяма обществена значимост, тъй като се отнася до една от най-натоварените пътни артерии във Варна.

След журналистическа проверка от страна на медия „Нова Варна“ стана ясно, че осветлението във въпросния участък на бул. „Васил Левски“ е откраднато. Това не е първата кражба там. От началото на месец май тази година до сега това е третото подобно посегателство, твърдят от Община Варна.

Последната кражба е извършена в края на септември месец, за което веднага е подаден сигнал от общинските власти до полицията. На 43 от стълбовете за улично осветление в този участък на бул. „Васил Левски“ са изкъртени капаците на вградените кутии, изрязани са всички предпазители и са изтръгнати до дъно захранващите кабели.

Въпреки че е използван специален вид кутии, които се намират вътре в стълбовете, това не е спряло наглите крадци да унищожат уличните лампи. Ремонтът на този вид захранване е доста скъп, защото изисква или да се демонтира целия стълб, или да се разкопае участъка около него, за да се стигне до основните захранващи кабели, а това вече е правено два пъти тази година, при това на същото място.

Снимка: Медия „Нова Варна“

От Община Варна не се ангажират с конкретен срок за отстраняване на проблема, именно поради спецификата на нужния ремонт, както и защото това зависи от множество други фактори като: работата на полицията, която трябва да издаде удостоверения за извършените кражби, на базата на които се осигурява финансиране за нужните ремонтни дейности и др. В този случай вандализираният участък от булеварда се намира под юрисдикцията на две районни полицейски управления.

Затова от медия „Нова Варна“ отправихме запитване към ОДМВР – Варна, за да разберем какво е предприела полицията до сега по конкретния случай. От там ни увериха, че веднага след като е получено уведомителното писмо от Община Варна за кражбата, в Първо районно управление е образувана проверка, а към днешна дата вече са събрани и сведения от оторизиран общински служител за откраднатото, издадено е удостоверение.

Това, което като мерки, ОДМВР-Варна е предприело по случая, е промяна на разстановката на екипите. В засегнатия пътен участък от бул. „Васил Левски“, е засилено полицейското присъствие на патрулни коли, именно заради кражбите на кабели от уличното осветление. От ОДМВР-Варна заявяват, че на въпросното място липсва изградено видеонаблюдение, а те не могат да осигурят 24-часово полицейско присъствие. При сигналите за кражби на обществено осветление, придружени с материали от охранителни камери, успеваемостта на полицията е много голяма.

Снимка: Редакция „Нова Варна“

По данни на Общината, на територията на града от началото на годината вече има 90 случая на посегателства върху кабелите, захранващи уличното осветление. Освен бул. „Васил Левски“ многократно обект на кражби са ставали и булевардите „Христо Ботев“ и „Владислав Варненчик“.

Осветлението във всички пешеходни подлези от центъра на Варна до изхода на града, намиращи се по бул. „Сливница“, както и по бул. „Владислав Варненчик“, е окрадено и разбито. От септември месец миналата година до май месец 2023 г. има подлези, които по няколко пъти са били ремонтирани и веднага след това – отново ограбвани. От миналата седмица е започнало поетапното възстановяване на осветлението в засегнатите подлези, твърдят общинските власти.

От там посочват, като конкретен пример за интензитета на извършваните кражби, подлезът, който се намира до Зеленчукова борса в район „Младост“. Във вторник сутринта миналата седмица общинските екипи са започнали възстановяване на осветлението там. До 12 часа на обяд е завършено окабеляването, оставало е само да се монтират осветителните тела. Това обаче не е направено веднага, защото предпазните решетки са се боядисвали в същия момент. Четири часа по-късно, когато техниците се връщат, за да монтират лампите, захранващите кабели вече са били откраднати отново.

Посегателствата и вандализмите върху градското осветление от началото на годината до сега са стрували на Община Варна близо половин милион лева.

Вижте във видеото тук, какъв е размерът на нанесените щети върху уличното осветление по бул. „Васил Левски“, които наш екип провери на място:

Свои сигнали, идеи и предложения за градската среда във Варна може да изпращате чрез платформата signali.novavarna.net  както и по имейл на: press.novavarna@gmail.com

Проект „Твоята Варна +“ се реализира с финансовата подкрепа на община Варна чрез процедура за медийни проекти – конкурс 2023 г.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Ръст на заболелите от морбили: Каква е ситуацията във Варна и страната?

Здравното министерство с актуални данни: 408 случая на морбили в България. Колко са във Варна?…

преди 12 часа

Операция в Черно море: Военен кораб обезвреди потенциално опасен дрон край Варна

Военноморските сили унищожиха дрейфащ дрон край бреговете на Кранево На 26 юли 2026 г. специализиран…

преди 13 часа

33-годишният подпалвач остава зад решетките след посегателствата във Варна

Варненски съд остави в ареста мъжа, извършил умишлени палежи в "Аспарухово" и "Боровец" Варненският окръжен…

преди 13 часа

Варненският окръжен съд остави в ареста мъж, разпространявал чист фентанил

Тежка мярка: 52-годишен варненец остава зад решетките за търговия с опасен наркотик Варненският окръжен съд…

преди 13 часа

Трагедията във Венецуела: Жертвите на мощните земетресения надхвърлиха 580

Спасителна операция във Венецуела: Десетки затрупани след най-силните земетресения от век насам. Броят на загиналите…

преди 13 часа

Европа под обсада: Смъртоносна гореща вълна парализира държави и претоварва болници

Топлинен купол обхвана Европа: 150 милиона души са застрашени, отменят фестивали и масови събития заради…

преди 13 часа