В третия сезон на предаването „По пладне“ в студиото на медия „Нова Варна“ гостува Красимир Димитров директор на училище „Васил Друмев“ във Варна.
Неговата биография е свързана изцяло с историята на училището. Господин Димитров е започнал работа в това училище точно преди тридесет години и вече 25 години е директор в същото училище. Директорът споделя сантиментални спомени, че в двора на училището е израснал като дете.
Господин Димитров разказа пред нашата медия, че училището е построено през далечната 1949 година. Строено е за общежитие на Морско училище, което ясно се вижда и по архитектурата вътре. През петдесетте години става училище в края на града. Училището е функционирало като основно до 1993 година, тогава става средно. От учебната 1993/1994 година училището става средно общообразователно и приема първия си гимназиален випуск . През 2006/2007 година броят на гимназиалните паралелки достига 12.
Старото му име е било Димитър Кондов, който е бил известен варненски кмет от 20-те години на миналия век. „Васил Друмев“ е от 1992 година.
След това следва намаляване на приетите паралелки и през 2015 година училището изпраща последния си гимназиален клас и достига най-малкия брой на ученици в историята си – 297.
Директорът господин Красимир Димитров припомни в студиото на медия „Нова Варна“ еди позабравен за варненци случай. А именно как славейчета са се заселили в клоните на едно дърво в двора на училището и са били любима атракция за целия квартал. А на откриването на учебната година са предизвикали много приятни и незабравими емоции у всички.
На същия този ден в двора е бил и митрополит дядо Йоан, който е осветил откриването на учебната година.
Добре е да се знаят фактите за едно такова училище. Строежът на училищната сграда започва през пролетта на 1947 год. и завършва през лятото на 1949 год. Дооформянето на дворните стълбища, както и довършването на помещенията в сутерена и ограждането на училищния двор става по-късно. От завършването на сградата до 1.VIII.1950 год. тук се е помещавало Морско-машинното училище./днес ВВМУ „Н.Вапцаров“/.
От 1.VIII.1950 год. до 14.I.1951 год. училището е било отдадено на Механотехникума. От 14.I.1951 год. до 1.IX.1953 год. в него се е помещавало общежитието на Рабфак / специален факултет за предварително обучение на работници за влизане във висше училище без изпит/
По думите на Красимир Димитров съвременните предизвикателства пред един директор са свързани с електронната среда, в която навлиза образованието. Господин Димитров сподели и впечатленията си от работата на учениците през периода на коронавируса.
По думите на директора училището е стабилно като персонал, брой паралелки и организация. Г-н Димитров отправи апел към всички родители. Той ги призова да вярват на училището и да се работи съвместно. По думите на г-н Димитров учителите стават духовни родители на децата.
Предвижда се в бъдеще да има класни стаи с много техника – роботи, екрани, устройства, които да се използват от децата.
Проект „По пладне“ се реализира с финансовата подкрепа на община Варна чрез процедура за медийни проекти – конкурс 2023 г.
Киселите краставички, чушките и карфиолът често присъстват на трапезата през зимните месеци. Ако сте любител…
Както е известно най-важният момент при приготвянето на кисело зеле е стопирането на ферментацията или…
Стана ясно, че заради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е…
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход с другите политически субекти. Бихме подкрепили…
Както е известно по нашите географски ширини дойде времето за смяната на автомобилните гуми. С…
Едно от най-вкусните неща на трапезата е баницата. Това е рецепта, която ще се помни…
Leave a Comment