Според прогнозите на доц. Емил Гачев от Националния институт по геофизика, геодезия и география (ИГГГ) към Българската академия на науките (БАН), очакванията са, че малките ледници в Пирин ще изчезнат окончателно към 2045 г. Доц. Гачев обяви това по време на представянето на резултати от теренно проучване в планината.
В Пирин има два микроледника, които се намират в най-високата мраморна част на планината. Единият е Снежника, който се намира в циркуса Големия Казан под връх Вихрен. Другият е Бански суходол, разположен под северната стена на карстовия ръб Кончето. Изследванията показват, че тези ледници съществуват без прекъсване от поне 500 години, каза доц. Гачев. Най-голямата ценност на българските малки ледници е, че са безпристрастни и точни регистратори на климатичните промени, подчерта той, съобщава БТА.
Има тенденция към безснежни зими през последните 7-8 години, каза ученият. По думите му дефицитът на сняг през декември и януари от части се компенсира от значителни валежи през март и април. Това са отделни събития с интензивен валеж, които водят до натрупване на лавинен сняг, поясни той. По думите му това влияе върху състоянието на микроледниците. „Наблюдава се деградация на малките ледници в снежници и ледени преспи. В Пирин тази деградация в периода след 2018 г. засяга по-силно микроледника Бански суходол. Той не показва активност и се превръща в ледена преспа“, обясни доц. Гачев.
„Последните 150 години са период на постоянно климатично затопляне. Причината е повишаване на слънчевата активност след малката ледникова епоха, което съвпада и с индустриалната революция“, каза специалистът.
Микроледникът Бански суходол се намира почти на 2700 м. височина. Благодарение на по-ниските температури, той успява да се съхрани. При него лавиносборът е до 4 пъти по-малък, в сравнение с този на Снежника и затова интензивните валежи през май-юни стопяват снежната покривка и го оголват през юли, обясни ученият.
Лавинната дейност е по-значима за Снежника поради фуниевидната форма на склона, концентриращ сняг от 20 пъти по-голям от площта на микроледника. Това предпазва микроледника от ефекта на високите летни температури през първата половина на лятото, поясни Гачев.
Към момента микроледници се срещат в три от високите планини на Балканския полуостров – Дурмитор (в Черна гора), Проклетия (в Албания) и Пирин (в България).
По публикацията работи: Пламена Сутева
Днес пред обществеността беше представено ново гражданско движение, което има за цел да промени политическата…
Днес, 16.11.2024 г. поради предизвикана авария от частна фирма от 16 до отстраняване на аварията…
Както е известно Рождественският пост вече започна, така че трябва да се опитате да не…
На 17 ноември църквата почита светеца и богослов Григорий Чудотворец. Ето какви са традициите, знаците…
Стана ясно, че е получен сигнал за пожар в изоставени складове на бившия месокомбинат "Родопа"…
Стана ясно, че тежка катастрофа е станала между камион и кола в Бургас. Инцидентът е…
Leave a Comment