Категории: Варна

Съдът се произнесе по случая с преместваемите обекти пред р-т „Хоризонт“ във Варна

Реклама

Съдът обяви нищожността на разрешението за поставяне на преместваеми обекти пред р-т „Хоризонт“. Това съобщават за медия „Нова Варна“ от Административен съд – Варна. Решението на съда подлежи на обжалване пред ВАС в срок от две седмици.

Административен съд – Варна със свое решение от днес обяви нищожността на Разрешение № 1/18.01.2022 г. на Главния архитект на Община Варна, с което на „Овърсийз Хоризонт“ АД е разрешено в два поземлени имота частна държавна собственост, находящи се в местност Салтанат, Приморски парк, гр. Варна, да постави 10 бр. преместваеми обекти.

В мотивите си съдът посочва, че протестираното Разрешение, издадено от Главния архитект на Община Варна е издадено при приложение на неправилния закон (ЗУЧК, вместо по ЗУТ и издадената въз основа на чл. 56, ал.2 от него Общинска Наредба). Съдът прави извод, че разрешението е издадено от материално некомпетентен орган, като липсата на компетентност на издателя на акта е един от най-тежките пороци, с които може да бъде обременен един административен акт и това винаги е основание за прогласяване на неговата нищожност. Съдът приема, че не Гл. архитект, а Кметът е компетентният орган, поради което следва и безспорният извод за липса на компетентност на органа – Гл. архитект, издал протестираното Разрешение № 1/18.01.2022 г. в полза на заинтересованата страна „Овърсийз Хоризонт“ АД. Съдът посочва, че липсата на компетентност не може да се санира.

Като основание за нищожност съдът сочи и липсата на съгласие на собственика на земята и пояснява, че „от представените от страните доказателства, не се установи наличието на такава връзка, въпреки дадените от съда указания към главните и заинтересованите страни в производството.“ В мотивите се казва, че доказателства за наличие на правнорегламентирана връзка между държавата, представлявана от Областния управител на област Варна и „Овърсийз Хоризонт“ АД не е представена, като е установено, че няма сключен договор за наем, с който определените места за поставяне на преместваемите обекти (ПО) в двата държавни имота са отдадени под наем. Съдът посочва, че е безспорно по делото, че целта на разрешението за поставяне на преместваемите обекти в полза на „Овърсийз Хоризонт“ АД е търговска, а не е безвъзмездна за всички жители и посетители на гр. Варна. Липсва изрично писмено съгласие от собственика на поземления имот или писмен договор за наем на заетата от преместваемите обекти площ, каквито са изискванията на закона. В резултат, издавайки процесното разрешение за поставяне на ПО, Гл. архитект на община Варна е надхвърлил правомощията си и произнасянето на органа по недопустимо искане води до опорочаване на оспорения административен акт до степен на нищожност.

По делото се установи и несъответствие с целта на закона. От доказателствата по делото е видно, че преместваемите обекти, за които е издадено протестираното разрешение от 18.01.2022г., са съществували на място преди издаване на акта. Съдът прави извод, че процесното Разрешение е издадено в несъответствие с целта на закона, тъй като преследваната от закона легитимна цел е преместваемите обекти да се поставят въз основа на валидно правно основание, каквото е законосъобразно издадено разрешение за поставяне, а не обратно – актът да се издаде след поставяне на преместваемите обекти, за да валидира със задна дата тяхното съществуване.

В мотивите си съдът посочва още, че при издаване на административния акт са допуснати и съществени нарушения на административно производствените правила, като цялата процедура по издаване на протестираното разрешение за поставяне на преместваеми обекти не е спазена и разрешението е издадено в полза на лице, което не разполага с правно основание да иска издаване на акт от категорията на протестирания.

Накрая съдът прави извод, че при наличието на толкова съществени пороци в производството, приключило с издаване на протестираното Разрешение № 1/18.01.2022г. на Главния архитект на Община Варна, то е нищожно, респ. протестът на Районна прокуратура – Варна, по който е образувано делото, е основателен.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Върховния административен съд в 14-дневен срок.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Голяма водна авария във Варна. Никой не казва кога ще пуснат водата

Днес, 16.11.2024 г. поради предизвикана авария от частна фирма от 16 до отстраняване на аварията…

преди 5 часа

Кой празнува имен ден в неделя. И какво е забранено да се прави

Както е известно Рождественският пост вече започна, така че трябва да се опитате да не…

преди 5 часа

Вижте какъв църковен празник е в неделя

На 17 ноември църквата почита светеца и богослов Григорий Чудотворец. Ето какви са традициите, знаците…

преди 5 часа

Пламнаха старите складове на „Родопа“. Има силно задимяване

Стана ясно, че е получен сигнал за пожар в изоставени складове на бившия месокомбинат "Родопа"…

преди 5 часа

Тежка катастрофа между кола и камион край морето

Стана ясно, че тежка катастрофа е станала между камион и кола в Бургас. Инцидентът е…

преди 6 часа

България на прага на режим на тока насред зимата

Пред обществото стои един много важен въпрос: Задава се режим на тока през зимата? до…

преди 7 часа