В ДГ №36 „Морска звездица“ ще бъде открита уникална стая за ерготерапия. Откриването ще бъде на 21.11.2023 г. (вторник). Това съобщиха от детското заведение за медия „Нова Варна“.
Стаята е оборудвана с всеобщите усилия на всички педагози в ДГ № 36, със специалното отношение на Ваня Димитрова – ерготерапевт и ресурсен учител в ДГ №36, както и с участието всички родители чрез Училищно настоятелство към детската градина.
Ваня Димитрова – ерготерапевт, логопед, разясни какво всъщност е ерготерапията и за какво помага:
Какво е ерготерапия?
Дефиницията на Световната федерация на ерготерапевтите гласи:
“Ерготерапията e клиент-центрирана здравна професия, насочена към промоция на здравето и благополучието чрез участие в дейности. Основната цел на ерготерапията е да направи възможно участието на хората в ежедневните им дейности.”
Ерготерапията е вид терапия, която е насочена към подобряване на личната способност на човека да изпълнява независимо, самостоятелно и благополучно значими, ежедневни дейности.
Ерготерапията предоставя подкрепа в посока на усвояване и развитие на нужните умения и знания, за участие в тези дейности и не на последно място създаване на условия за самостоятелност и независимост при изпълнението на дейностите.
Кой може да има необходимост от ерготерапия?
Ерготерапията може да помогне на деца и възрастни с различни физически, умствени или емоционални затруднения /неврологични заболявания, множествена склероза, церебрална парализа, хронични заболявания, аутизъм, хиперактивност, синдром на Даун, неуточнено изоставане в развитието, умствена изостаналост, деца с трудна регулация на поведението и емоциите, деца с нарушение на грубата или фината моторика, деца с проблеми в ученето, възрастни след инсулт или физическа травма/ чрез използване на различни дейности, стратегии и инструменти от бита, за да подпомогне развиване на уменията от които се нуждаят, за да станат по-независими.
Фокусът на ерготерапия на първо място е върху ежедневните дейности, които са важни и значими за здравето и благополучието на всеки един човек, чрез които да се ангажират и участват в общността.
Същевременно ерготерапията може да е полезна на деца без наличието на медицинско състояние, подпомагайки тяхното развитие чрез игра и интересни занимания.
Колкото по-рано едно дете стане самостоятелно, толкова по-добре. Във връзка с това ерготерапията е тук да подпомогне на децата които имат трудности по една или друга причина да започнат да изпълняват дейностите от ежедневието по най-лесния начин.
Как ерготерапевтът може да помогне на детето?
Ерготерапевтите използват различни дейности, за да се помогне на децата да развият уменията, от които се нуждаят за да станат по-независими и самостоятелни.
Дейностите са под формата на игри, които имат смисъл и са значими за децата. Така децата са стимулирани и мотивирани да правят неща, които искат или трябва да могат да правят, като по този начин насърчават и развиват добро физическо и психическо здраве и благополучие.
В много държави ерготерапевтът е неделима част от образователната система и от мултидисциплинарен екип за подкрепа на деца/ученици.
Ролята на ерготерапевта е да направи оценка на взаимодействието между детето, средата и дейността и да предложи нови подходи за развиването на необходимите умения, адаптиране на средата, модифициране на дейността, така че извършването й от страна на детето да бъде все по-успешно и по-самостоятелно.
Ерготерапевтът би могъл да консултира учителите, училищната общност и родителите за подобряване на поведението, повишаване на мотивацията на децата в процеса на учене.
Какво може да се постигне чрез ерготерапията?
Фокусът на ерготерапията е върху ежедневните дейности в три основни сфери – игра, учене и самообслужване при децата. Тези три области от детското развитие имат основополагащо значение в пълноценното израстване на детето, и именно за това подлежат на постоянно стимулиране и развиване. В една ерготерапевтична сесия това се случва чрез включване в игри, които имат елементи от всяка една от трите сфери.
С ерготерапевтични дейности децата могат:
Ерготерапията подпомага децата в игрите им, подобрява представянето им в училище, подкрепя ги в извършването на ежедневните им дейности. Освен това повишава тяхното самочувствие и чувство за постижение, успех и собствена значимост.
Изготвил за медия „Нова Варна“: Ваня Димитрова – ерготерапевт, логопед
Днес пред обществеността беше представено ново гражданско движение, което има за цел да промени политическата…
Днес, 16.11.2024 г. поради предизвикана авария от частна фирма от 16 до отстраняване на аварията…
Както е известно Рождественският пост вече започна, така че трябва да се опитате да не…
На 17 ноември църквата почита светеца и богослов Григорий Чудотворец. Ето какви са традициите, знаците…
Стана ясно, че е получен сигнал за пожар в изоставени складове на бившия месокомбинат "Родопа"…
Стана ясно, че тежка катастрофа е станала между камион и кола в Бургас. Инцидентът е…
Leave a Comment