Шампанското е едно от задължителните неща, които трябва да си набавим за Новогодишната нощ. Пенливият алкохол има изключително деликатен и лек вкус. Освен това обаче, се оказва, че носи и някои ползи за организма ни. Шампанското е сред алкохолните напитки, които са полезни, когато се консумират в умерени количества, посочват американски учени
Пенливите вина съдържат вещества, които могат да имат благоприятен ефект върху определени аспекти на човешкото здраве. Според Световната здравна организация обаче вредата от алкохолите и другите вещества в тази напитка е по-голяма, отколкото ползата и те подчертават, че няма безопасна доза алкохол.
Ползи и вреда за здравето при консумацията на шампанско:
Подобно на червените и белите вина, шампанското съдържа същите антиоксиданти, които понижават холестерола, предотвратяват образуването на кръвни съсиреци и могат да предотвратят увреждането на кръвоносните съдове. Също така тези вещества намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания и инсулт, съобщава сайтът Актуално.
Шампанското съдържа фитохимикали, известни още като полифеноли, които предпазват организма от оксидативен стрес, деменция и развитие на болестите Паркинсон и Алцхаймер. Също така тази добре известна новогодишна газирана питка понижава „лошия“ холестерол и подобрява функцията на сърцето. Шампанското намалява риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания, инсулт и диабет тип 2.
Има обаче няколко важни правила, които трябва да се спазват при консумацията на шампанско. Като за начало не трябва да се надвишава препоръчителната безопасна доза – за жените е не повече от една чаша дневно, а за мъжете не повече от две.
Алкохолът е противопоказан за хора, които имат здравословни проблеми и за бременните.
Добрата новина е, че шампанското е нискокалоричен алкохол и съдържа по-малка калории от червените и белите вина, той има около 80 калории на 100 мл., а класическите вина – повече от 120. При хора на средна възраст и по-възрастните пиенето на алкохол в умерени количества може да бъде полезно и да намали риска от развитие на сърдечно заболяване, захарен диабет тип 2 и инсулт.
Световната здравна организация смята, че упражненията и здравословната диета са по-полезни за възрастните, отколкото консумацията на алкохол. И когато се прекали с тяхната консумация, могат да доведат до рак и повишено кръвно налягане. Алкохолът може да бъде опасен и за по-младите, защото до 25-годишна възраст мозъчните функции се развиват, алкохолните напитки им влияят негативно и могат да забавят или дори стопират този процес. Колкото по-рано един човек започне да консумира алкохол, толкова по-голям е рискът да развие зависимост към него и да си зададе сериозни здравословни проблеми.
По публикацията работи: Пламена Сутева
От пресцентъра на ОДМВР - София съобщават, че в нощта срещу събота, 23 ноември, е…
Според членовете на велоклубове във Варна, в града се наблюдава липса на достатъчно велоалеи и…
От 25.11.2024 г. до 27.11.2024 г. В периода 9:00 ч. до 11:00 ч. и от…
Според министъра на външните работи Сергей Лавров Северноатлантическият алианс е преминал всички граници на приличието,…
Според Борел трябва да се упражни натиск спрямо Израел, за да одобри още днес споразумението…
От Националния статистически институт (НСИ), Териториално статистическо бюро - Североизток предоставиха за медия "Нова Варна"…
Leave a Comment