Утре (17 януари) отбелязваме празник, силно почитан от българския народ, а именно Антоновден, който е християнски и български празник. На този ден почитаме паметта на св. Антоний Велики. В тази статия можете да прочетете за всички традиции и обичаи, свързани с празника
Според народните вярвания отбелязването на Антоновден е задължително, тъй като така ще се предпазим от болести през годината.
Смята се, че на този ден жените не бива да плетат или шият, тъй като ако се убодат раната нямало да зарасне бързо.
Освен това не трябва да варят боб, леща, царевица или други варива, за да не се разсърдят чумата, синята пъпка и шарката.
Приготвят се единствено содени питки, намазани с мед, които се раздават на близките за здраве. Задължително е питките да се надупчат с вилица, за да не се “надупчат” децата с шарка.
Според традицията една от питките задължително трябва да се остави на тавана. Тя е наречена за “белята, лелята” – така в някои райони наричат чумата.
На празничната трапеза освен содената пита се слагат още тутманик и пълнена кокошка.
На Антоновден имен ден празнуват всички, които носят следните имена и техните производни: Антон, Андон, Андонко, Анто, Анко, Анчо, Тоню, Тончо, Доне, Донко, Дончо; Антония, Андония, Антонка, Тона, Тонка, Дона, Донка.
Името Антон означава „безценен“ и е с гръцки произход.
Киселите краставички, чушките и карфиолът често присъстват на трапезата през зимните месеци. Ако сте любител…
Както е известно най-важният момент при приготвянето на кисело зеле е стопирането на ферментацията или…
Стана ясно, че заради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е…
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход с другите политически субекти. Бихме подкрепили…
Както е известно по нашите географски ширини дойде времето за смяната на автомобилните гуми. С…
Едно от най-вкусните неща на трапезата е баницата. Това е рецепта, която ще се помни…
Leave a Comment