Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев заяви, че е започнала грипната вълна у нас. Експертът посочи, че заболеваемостта расте вече втора-трета седмица. Според него някои от най-засегнатите области ще достигнат епидемични нива през следващата седмица. По думите на доц. Кунчев грипът и COVID-19 трудно могат да се различат един от друг. Въпреки това той изброи някои отличителни симптоми
„Следим всички изследвания, които се правят в Центъра по заразни и паразитни болести. Картината там се промени сериозно тази седмица. Досега имахме паритет между Ковид-19 и грип, сега вече от тази седмица грипът почти превалира тотално. Около 60 са положителните проби и то от H1N1, този, който очевидно тази година ще предизвика епидемията. Има и малко от другите щамове – H3N2 12 броя, 5 от групата на Б, които в началото първи се появиха. На този фон имаме и 24 случая на Ковид-19, което значи, че той си е тук. Има циркулация на вируса, но като заболяемост започва да изостава“, посочи доц. Ангел Кунчев в ефира на Bulgaria ON AIR.
По негови думи тази картина не е изненадваща, тъй като грипът е много динамичен и бързо и лесно се предава.
„Всички мерки, които предлагаме за Ковид-19 покриват и грипа. То се видя в годините на коронавирус пандемията, че изчезнаха почти всички други респираторни вируси, включително детските шарки. Мерките са познати – да избягваме посещения на места със струпване на много хора, особено на закрито, където концентрацията на вируса може да достигне по-високи нива“, добави доц. Кунчев.
Той поясни и нещо много важно за начина, по който човек се заразява с определен вирус.
„Човек не се разболява от 1, 2, 5, 1000 или 10 000 вируса. Той трябва да погълне така наречената инфекциозна доза, която за всяка болест е различна, за да възникне заболяване. С по-малките дози нашият имунитет се справя. Затова е важно дори да има носител, да кажем в училищната стая, ако се проветрява често, ако отваряме прозорците, ако има тези специални лампи, които пречистват въздуха, а още повече ако човекът носи маска, значително намалява риска от заразяване на останалите“, разясни главният държавен здравен инспектор.
Той е категоричен, че е изключително важно да не се допуска болни деца в училищата, детските градини и яслите.
Доц. Кунчев отбеляза, че е трудно да се направи разликата между това дали човек е болен от грип или от Ковид-19.
„Ако говорим за класическа картина, има някои неща, които ориентират колегите, само че тя много рядко е класическа. Много често е променена. Много трудно пациентът пък и лекарят може още от първия преглед да се ориентира за какво става въпрос. Тук идват на помощ бързите антигенни проби, има такива и които са комбинирани – с едно изследване получаваш резултат и за Ковид-19, и за грип, което наистина е важно. Ако говорим за грип – има достатъчно ефективни антивирусни препарати, които взети навреме помагат много на организма, което, за съжаление, при Ковид-19 това го нямаме“,
Въпреки това има начини, по които можем да се ориентираме дали се разболяваме от едното или другото заболяване.
„По-рязкото и по-бурното начало на заболяването е характерно за грипа, а не за Ковид-19. Друго характерно е, че грипът е по-скоро заболяване на целия организъм, не толкова хремата, кашлицата, но общото лошо състояние. Ние усещаме, че не можем да продължим да работим и да живеем както досега. Температурата, главоболието, отпадналостта са по-водещи симптоми“, разясни доц. Кунчев.
По негови думи ваксинацията е добър начин за превенция на грипа, но това може и да не ни предпази от идващата вълна, тъй като, за да бъде ефективна, тя отнема около 20 дни.
„На някои места това е възможно, в областите, в които са под 100 на 10 000, вероятно имат време хората да си направят имунизация, тъй като първите антитела се появяват още първата седмица, но те не са достатъчно силни и не могат да предотвратят заболяването. Разбира се, ще помогнат за по-лекото му протичане. Трябва да имаме 20 дни или 3 седмици след ваксинацията, за да сме сигурни, че имаме изградения имунитет“, добави доц. Кунчев.
По публикацията работи: Пламена Сутева