Десетки хиляди деца, които са с наднормено тегло или затлъстяване по време на пандемията, могат да се сблъскат с „последствия за здравето през целия живот“, казват изследователите.
Степента на затлъстяване се е повишила рязко сред 10 и 11-годишните в Англия и не се е възвърнала до нивата отпреди пандемията, съобщава Би Би Си.
Продължителното отсъствие от училище, липсата на физическа активност и нездравословните хранителни навици са обвинявани за нарастващите нива на затлъстяване при децата по време на периоди на Covid ограниченията.
Сега са необходими мерки, насочени към деца под пет години, за да се справим с детското затлъстяване, предупреждават изследователите.
Правителството на Англия заяви, че предприема „решителни действия“, за да насърчи избора на по-здравословна храна.
Между 2019-2020 г. и 2020-2021 г. делът на децата с наднормено тегло и затлъстяване, от началното училище до 6-ти клас и най-вече на възраст между 10 и 11 години, е нараснал от 35,2% на 40,9%, като хората от бедните райони са непропорционално засегнати.
Изследователите са използвали данни от правителствената Национална програма за измерване на децата, която претегля и измерва около един милион ученици от 6 клас годишно в Англия. Установено е, че броят на учениците с наднормено тегло и затлъстяване на тази възраст намалява през следващата година, но все още е по-висок, отколкото преди настъпването на Covid.
Това увеличение представлява 56 000 деца, твърдят изследователи от Центъра за биомедицински изследвания на NIHR Саутхемптън и Университета на Саутхемптън.
Въз основа на съществуващите данни, свързващи детското затлъстяване със затлъстяването при юноши и възрастни, те установяват, че много от тези деца са изложени на по-голям риск от развитие на заболявания като диабет, инсулт, артрит и някои видове рак.
„Това, което показват данните, е, че пандемията вероятно ще има трайно въздействие върху физическото здраве на децата“, каза проф. Кийт Годфри, водещият автор на доклада.
Имаше по-голямо увеличение на наддаването на тегло сред децата от предучилищна възраст на четири и пет години, но това вече е възвърнало предишното си ниво.
Проф. Годфри казва още, че това затлъстяване при шестокласниците, вероятно се дължи на по-напредналия „етап на развитие“. И още „При по-големите деца хранителните навици и навиците за физическа активност, развити по време на пандемията, станаха по-вградени и не се върнаха обратно“, каза той.
Тъй като много деца още със започването на училище придобиват наднормено тегло, важно е да се намесим в ранна възраст.
Промените в разпространението на определени храни в магазините, забраната за лавки за бързо хранене до училищата и повишеният приоритет за физическата активност в детските ясли и предучилищните заведения, трябва да бъдат включени в новите политики, каза проф. Годфри пред Би Би Си.
Хората от по-необлагодетелстваните общности имат по-малък достъп до здравословни храни и по-малък достъп до възможности за физическа активност. Това не се свежда до личен избор или до родителски предпочитания или поведение“, заявява професора.
Необходимо е правителствено финансиране, за да се намали разликата в здравните резултати между хората в облагодетелствано и в неравностойно положение.
Министерството на здравеопазването и социалните грижи заяви, че се опитва да се справи със затлъстяването във всички социално-икономически групи.
Проф. Годфри предложи, схема за здравословно начало, препоръчвайки здравословни диети за семейства от домакинства с по-ниски доходи.
Превод и редакция: Ева Григорян
Милена Соколова безспорно е един от най-интересните и открояващи се персонажи от третия сезон на…
Днес (14 ноември) се проведе брифинг на областния координатор на ПП ГЕРБ - Варна Иван…
Днес в 16:10 ч. е постъпил сигнал за пожар в хипермаркет до болница "Св. Анна"…
Турският посланик в Румъния Йозгюр Къванч Алтан остро разкритикува липсата на магистрала Букурещ - София.…
Условно наказание с максимален изпитателен срок беше потвърдено за шофьор на автобус, причинил смъртта на…
Европейската комисия (ЕК) дава срок от два месеца на България да предприеме необходимите мерки, относно…
Leave a Comment