Припомняме, че на 15 август 2023 г. д-р Николай Георгиев встъпи в длъжност като изпълнителен директор на ИАРА (ИА “Рибарство и аквакултури”). Медия „Нова Варна“ отново се свърза с него, за да разбере повече за премеждията му с бракониерството и бъдещите му планове като глава на дирекцията.
– В интервю за медия „Нова Варна“, проведено преди близо 5 месеца споделихте, че краткосрочните Ви цели са свързани с бракониерството и свеждането му до минимум. Увенчаха ли се плановете Ви с успех?
Изключително трудно е да сведем бракониерството до минимум, въпреки огромните усилия на агенцията. „Професията“ бракониер стана все по-разпространена в различни области на България. Не е единичен случай да хванем някого за втори, трети, дори и четвърти път и въпреки, че цялата инвентаризация (хрилни мрежи, лодки, моторни превозни средства) бива конфискувана, това не ги възспира и те подновяват бракониерската си дейност почти незабавно. Това обаче не е повод да се откажем, а да се борим с още по-голям интензитет като насочим усилията си както във вътрешността на страната, така и по морето.
– Може ли проблемът да бъде решен кардинално?
Кардиналното решение на проблема е свързано с финансиране. В новия програмен период има доста добра възможност да бъдат заложени финансови средства, за които да кандидатстваме и да бъдем бенефициент за нови високопроходими автомобили, дронове, термо камери, нови по-съвременни инфраред очила за нощно виждане, нови плавателни средства за р. Дунав и морето, нова работна екипировка, боди камери, фото камери (фото капани, които да бъдат залагани на определени горещи точки по язовирите, реките и на морското равнище, посредством които ще получаваме записи в реално време на всичко случващо се). Агенцията ни подготвя много ‘’оръжия’’, които да използва в борбата си с ‘’професия’’ бракониер, сред които е и обучение на служителите в държавната администрация на агенцията с цел повишаване на тяхната квалификация. За съжаление, тази дейност беше прекъсната заради Ковид ситуацията у нас.
– Една от целите, които си бяхте поставили към момента на миналото ни интервю беше увеличението на финансовото възнаграждение на служителите. Предприехте ли стъпки към осъществяването ѝ?
За никого не е тайна, че служителите на ИАРА са едни от най-ниско платените държавни служители в системата на министерството на земеделието и храните. Предвид този факт, няма как да не желая повишение на възнаграждението. Обърнал съм се към министерството на земеделието, парламента и министерството на финансите с нужните докладни. Очаква се до края на март месец да бъде направено преразпределение за цялата държавна администрация и агенциите към абсолютно всички министерства. Силно се надявам агенцията ни да бъде сред облагодетелстваните и служителите да получат най-малко по-подобаващо възнаграждение, защото функциите, които изпълняват са в тъмната част на денонощието и ги поставят под риск от вербална и физическа агресия, лишавайки ги от правомощия да задържат нарушители, използват стоп палки и да се ползват със специален режим на полиция. В момента тече работна група между министерството на вътрешните работи и ИАРА целяща да изчисти това недоразумение, защото това са правомощия, които са заложени в закона за рибарство и аквакултури.
Трябва служителите да чувстват по-голяма сигурност докато изпълняват служебните си задължения.
– Какъв е коментара Ви относно осъществената акция на язовир „Мандра“? Кой стои зад това деяние? Каква е глобата, която предвижда законът?
След проверка на ИАРА Бургас и Варна в тъмната и светла част на деня на язовир „Мандра“ в хода на проверката бяха установени 350 кг риба предимно платика. Агенцията ни е отворена към даряване след като бъде окачествена от агенцията по безопасност на храни, както направихме и сега. В дом за стари хора ‘’Гергана’’ дарихме 150 кг, в дом за хора с умствена изостаналост Горен Чифлик – близо 50кг, в дом за стари хора в Бургас – около 100кг и в град Ямбол – около 150 кг. Това е тенденцията, която искам да наложа. Кой стой зад това деяние не е ясно, но както вече споменах ‘’професията’’ бракониер стана все по-разпространена. Няколко са групите, които са обект на постоянно наблюдение и опит за противодействие, но залавянето им е много трудно. Глобата, която предвижда законът е 1500 лв. за превозване на мрежи в автомобил и хващане в работно положение в момента на изваждане. За съжаление, това са административни нарушения.
По публикацията работи: Пламен Сутева
Днес над страната ще преобладава облачно време. Още преди обяд в Западна България ще започнат…
Шест месеца лишаване от свобода за обвиняем, който изтеглил 3200 лв. от чужда банкова карта,…
Стана ясно, че ръчна граната бе открита на една от улиците в Пазарджик. Сигналът за…
Елисавета Белобрадова от “Продължаваме промяната - Демократична България” заяви пълната си подкрепа към изключения от…
Наближаваме към развръзка и за пореден път маските продължават да падат. Видяхте - трима депутати…
След днешното гласуване за председател на Народното събрание, „Продължаваме Промяната” поиска оставката Явор Божанков, съобщиха…
Leave a Comment