Категории: Любопитно

Археолози откриха мистериозни мумии в китайската пустиня

Реклама

След като археолози открили мистериозни мумии в китайската пустиня, са започнали задълбочени проучвания, за да се установи техният произход. И в крайна сметка дотук резултатите са доста изненадващи.

Повечето от нас обикновено свързват мумифицирането с Древен Египет, но останките на мумифицирани обекти са открити по целия свят.

Откриването на стотици човешки мумии в пустините на Синдзян-Уйгурския автономен регион на Китай обърка експертите, които използваха генетичните данни, за да определят техния произход.

Те бяха намерени край Пътя на коприната в басейна на Тарим, но оставиха експертите объркани поради техните необичайни традиции и външен вид, които изглеждаха неподходящи за региона.

Оказа се, че мумиите датират от 2000 г. пр. н. е. и 200 г. сл. н. е. Те притежават „западни“ черти и са облечени в цветни вълнени дрехи. Около мумиите са открити и индикатори за земеделска култура, включително животни като говеда, овце и кози, както и хранителни продукти като пшеница, ечемик и сирене. Мумиите са открити погребани в ковчези във формата на лодка, покрити с кравешки кожи.

В ново проучване в списанието Nature изследователите анализираха генетичните данни, събрани от 13 от най-ранните известни мумии от Таримския басейн. Те датират от 2100 до 1700 г. пр.н.е. и разкриват откъде идват хората.

Резултатите показаха, че мумиите са преки потомци на древните северноевразийци – група ловци-събирачи, обитавали северноевразийските степи и Сибир. Те са група, изчезнала преди приблизително 10 000 години, въпреки че са били доста широко разпространени преди това.

Генетиката на древните северноевразийци все още може да бъде открита в някои популации на местни групи в Сибир и Америка днес.

Проучването противоречи на теориите, че групата е била от скотовъдци от Черноморския регион на Южна Русия, централноазиатци или ранни фермери от Иранското плато, и предполага, че те са били там от известно време и са имали ясен местен произход.

Кристина Уоринер, автор на изследването, професор по антропология в Харвардския университет и ръководител на изследователска група в Института за еволюционна антропология Макс Планк, каза в изявление: „Въпреки че са били генетично изолирани, народите от бронзовата епоха в басейна на Тарим са били забележително културно космополитни – те изградиха кухнята си около пшеница и млечни продукти от Западна Азия, просо от Източна Азия и лечебни растения като Ephedra от Централна Азия.

Превод и редакция: Пламена Сутева

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Утре временно затварят част от улица във Варна

На 19 септември временно ще бъде затворена част от варненската ул. "Люляк" заради премахване на…

преди 12 часа

Заляха сина на Маги Халваджиян с негативни коментари след изказването му за Джокович

Синът на режисьора Магърдич Халваджиян - Бедрос стана обект на редица гневни коментири, след като…

преди 12 часа

Ще се запазят ли павилионите на Колхозния пазар във Варна?

Има варианти всички павилиони на ул. „Д-р Пискюлиев“ в района на Централния пазар във Варна…

преди 13 часа

НАП провери близо 4100 търговски обекта по Черноморието: Съставени са над 1000 акта за нарушения

Национална агенция за проходите (НАП) провери близо 4100 търговски обекта по Черноморието. В рамките на…

преди 13 часа

10 дни българско кино ще има в Лятно Кино Варна: Обявиха програма

10 Дни Българско Кино предстоят в Лятно Кино Варна, научи медия "Нова Варна". От 20 до…

преди 13 часа

От МВР показаха снимки от мащабната спецоперация на ГДБОП Варна

Служители от ГДБОП неутрализираха престъпна група при мащабна акция срещу производство и разпространение на наркотици…

преди 14 часа