Категории: Любопитно

Археолози откриха мистериозни мумии в китайската пустиня

Реклама

След като археолози открили мистериозни мумии в китайската пустиня, са започнали задълбочени проучвания, за да се установи техният произход. И в крайна сметка дотук резултатите са доста изненадващи.

Повечето от нас обикновено свързват мумифицирането с Древен Египет, но останките на мумифицирани обекти са открити по целия свят.

Откриването на стотици човешки мумии в пустините на Синдзян-Уйгурския автономен регион на Китай обърка експертите, които използваха генетичните данни, за да определят техния произход.

Те бяха намерени край Пътя на коприната в басейна на Тарим, но оставиха експертите объркани поради техните необичайни традиции и външен вид, които изглеждаха неподходящи за региона.

Оказа се, че мумиите датират от 2000 г. пр. н. е. и 200 г. сл. н. е. Те притежават „западни“ черти и са облечени в цветни вълнени дрехи. Около мумиите са открити и индикатори за земеделска култура, включително животни като говеда, овце и кози, както и хранителни продукти като пшеница, ечемик и сирене. Мумиите са открити погребани в ковчези във формата на лодка, покрити с кравешки кожи.

В ново проучване в списанието Nature изследователите анализираха генетичните данни, събрани от 13 от най-ранните известни мумии от Таримския басейн. Те датират от 2100 до 1700 г. пр.н.е. и разкриват откъде идват хората.

Резултатите показаха, че мумиите са преки потомци на древните северноевразийци – група ловци-събирачи, обитавали северноевразийските степи и Сибир. Те са група, изчезнала преди приблизително 10 000 години, въпреки че са били доста широко разпространени преди това.

Генетиката на древните северноевразийци все още може да бъде открита в някои популации на местни групи в Сибир и Америка днес.

Проучването противоречи на теориите, че групата е била от скотовъдци от Черноморския регион на Южна Русия, централноазиатци или ранни фермери от Иранското плато, и предполага, че те са били там от известно време и са имали ясен местен произход.

Кристина Уоринер, автор на изследването, професор по антропология в Харвардския университет и ръководител на изследователска група в Института за еволюционна антропология Макс Планк, каза в изявление: „Въпреки че са били генетично изолирани, народите от бронзовата епоха в басейна на Тарим са били забележително културно космополитни – те изградиха кухнята си около пшеница и млечни продукти от Западна Азия, просо от Източна Азия и лечебни растения като Ephedra от Централна Азия.

Превод и редакция: Пламена Сутева

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

ПП-ДБ: Бойко Борисов за премиер на България е абсолютно неприемливо предложение

Според "Продължаваме Промяната - Демократична България" Бойко Борисов цели да блокира работата на Народно събрание.…

преди 7 часа

Ще има ли скок в цената на водата в България?

Цената на водата на 28-те ВиК дружества в България ще се промени от началото на…

преди 7 часа

Страните от НАТО трябва да отделят 3% от БВП за отбрана

Съюзниците в НАТО ще трябва да харчат близо 3% от БВП за отбрана, казва висш…

преди 7 часа

Слави Трифонов твърдо: Без Борисов за премиер и Атанасов за председател на НС

"По отношение на Бойко Борисов - министър председател, а Атанас Атанасов - председател на парламента…

преди 8 часа

Order.bg – Единствената Българска платформа за поръчки и доставки на храна във Варна

Варна, като един от най-прекрасните градове на България, сега може да се похвали с една…

преди 8 часа

ДКЦ 5 Варна вече е с асансьор и амбициозен проект за нова сграда с операционни за 8,5 млн. лева

„ДКЦ V – Св. Екатерина – Варна“ ЕООД е с готов проект за изграждане на…

преди 8 часа