Черно море, известно още като Евксинско море, е едно от големите вътрешни морета в света. Това море, разположено между Източна Европа и Западна Азия, е станало легендарно за дълъг период от време.
Черно море е популярно не само заради името си, което загатва за доста негостоприемна природа, но и поради няколко изненадващо необичайни характеристики, научаваме от marineinsight.
Дълго време е наричано „негостоприемно море“, а липсата на гостоприемство на този воден басейн се отдава на трудната навигация.
Древните мореплаватели са смятали Черно море за труден за плаване воден басейн, тъй като диви племена са обитавали бреговете му. В допълнение, аноксичният характер на черноморската вода, поради който процесът на разлагане е бавен в долните водни слоеве, също довежда до няколко страшни слуха, които правят морето печално известно.
С течение на времето обаче представата за Черно море като едно от най-предизвикателните водни басейни за плаване се променя. Като дом на богата и красива колекция от флора и фауна и повече от десет малки острова, Черно море се е превърнало в една от най-популярните туристически атракции в световен мащаб.
Освен това има много любопитни факти, които правят Черно море притегателна точка за морските ентусиасти. Ето осем факта за Черно море, които ще намерите за очарователни:
1. География и местоположение: Къде се намира Черно море?
Разпростиращо се на площ от 436 400 km2, Черно море се намира в Евразия, заобиколено от Европа, Кавказ и Анадола. Страните, които имат обща граница с Черно море, включват Румъния, Турция, България, Украйна, Русия и Грузия.
Черно море е заобиколено от Понтийските, Кавказките и Кримските планини съответно на юг, изток и север. Странджа планина също го ограничава на югозапад и Добруджанското плато на северозапад.
С максимална дълбочина от 2212 м, това вътрешно море е пресечна точка за много реки като Дунав, Южен Буг, Днепър, Риони и Днестър.
Черно море се свързва със Средиземно море през протока Босфор и след това преминава през Мраморно море и пролива Дарданели. Черно море се свързва с Егейско море и Критско море, преди да се срещне със Средиземно море.
2. Името: Защо Черно море се нарича Черно море?
Един от най-любопитните, но в същото време малко известни факти за Черно море е произходът на името му, което остава неизяснено. Има различни теории за това как това море е получило това име.
Теориите предполагат, че преди да бъде наречено Черно море, водното тяло е било наричано „негостоприемно море“, най-вече поради присъствието на диви племена по бреговете му.
След като гърците превземат бреговете му, името му е променено на „гостоприемно“. Има препратки, според които морето дълго време се е наричало просто „Морето“.
Различни хора обаче са давали много имена на това море през вековете. Все пак това конкретно име е най-известното, за което се смята, че е предоставено от турците през Средновековието.
Исторически документи сочат, че по време на периода на Османската империя Черно море се е наричало с имена като Bahr-e Siyah или Karadeniz, което означава „Черно море“ на османски турски.
Други хипотези предполагат няколко причини за произхода на името на Черно море. Според един аргумент, бурите през зимата карат водата в Черно море да изглежда черна, което кара моряците да го наричат Черно море.
Друга теория предполага, че обектите, които потъват във водата, се покриват с черна утайка след определен период от време. Откриването на такива предмети в морето може да е станало причина за името му.
3. Аноксична вода: Има ли живот в Черно море?
Един от най-интригуващите факти за Черно море е неговата безкислородна вода. По-точно има значителна липса на кислород във водата.
Черно море е най-голямото водно тяло с меромиктичен басейн, което означава, че движението на водата между долния и горния слой на морето е рядко срещано явление навсякъде по света.
Това създава значителна температурна разлика между тези слоеве, което прави долните слоеве напълно безкислородни и неактивни.
Плиткото смесване между двата слоя на водата в Черно море, прави така че морският живот да не може да оцелее в аноксичната зона. Само богатите на кислород повърхностни води на Черно море, поддържат морския живот.
4. Морска история: Има ли връзка с Ноевия ковчег?
Според редица морски геолози Черно море е било сладководно езеро преди около 7000 години, преди покачването на Средиземно море да причини навлизането на солена вода в езерото.
В съответствие с тази теория мнозина твърдят, че така нареченият потоп представлява именно катастрофалното наводнение, споменато в историята за Ноевия ковчег в Библията.
Историите твърдят, че ковчегът на Ной спрял на склоновете на планината Арарат в Турция, след като наводнението приключило. От време на време морски археолози спорят в подкрепа и против тези твърдения.
Въпреки това, поради липсата на достоверни научни доказателства, тази конкретна история за Черно море остава тема на дебат.
5. Стабилно ниво на водата: Какво е усещането да плуваш в Черно море?
Нивото на водата в Черно море остава едно и също през цялото време поради липсата на приливи и отливи. Това позволява на морето да няма колебания в нивото на водата, поддържайки го спокойно, тихо и ведро на повърхността.
Със своите странни характеристики, включително високото ниво на минерали и сол, обикновено обектите са склонни да се носят по водата.
6. Екзотични по-малки острови: Ужасяващи змийски острови?
Черно море е дом на много малки острови. Тези острови са около десет на брой и са фантастичен склад на фауна и флора, които правят това море още по-уникално.
Тези острови – предимно принадлежащи на страни като България, Украйна, Турция и Румъния – включват и Змийския остров, който се намира близо до делтата на Дунав. Остров Свети Тома в България също е известен с наличието на рибоядни сиви водни змии във водите на острова.
Други забележителни острови в Черно море включват Св. Анастасия (България), Березан и Гиресун (Турция), Св. Кирик (България) и Джарългач (Украйна) и др.
Най-важното е, че тези острови в Черно море са се превърнали в значителни туристически атракции, които играят съществена роля в икономиката на тези страни.
7. Зловещи слухове: „Мъртвите“ лежат под водата?
Това, което изглежда като интригуващ и почти страшен факт е, че се смята, че отдавна потънали обекти и тела на мъртви хора продължават да съществуват във водите на Черно море. Останки от кораби и хора и други разлагащи се материали като въжета, дърво и т.н. все още могат да бъдат намерени на морското дъно, стотици години след като са навлезли във водите на Черно море.
Колкото и вълнуващо да звучи този факт, научното обяснение за него е, че поради аноксичната природа на долните водни слоеве на това море, процесът на разлагане е пренебрежимо бавен. Оттук и устойчивостта на останки на отдавна потънали обекти във водите на морето.
За съжаление, това явление доведе до много слухове за Черно море.
8. Туристическа атракция: любима дестинация за круизи?
Въпреки цялата мистерия, свързана с Черно море, фактът е, че този вътрешен воден басейн се оказва основна дестинация за почивка през цялата година.
С високи планини и красиви брегове, страните по бреговете на Черно море са се превърнали в дом на любителите на мореплаването и пътешествията.
В допълнение към красотата си, историческото и археологическото значение на Черно море също приветства много круизни кораби всяка година, в региона.
Често задавани въпроси:
1. С какво е известно Черно море?
Вълнуваща характеристика на морето е, че кислородът се разтваря само в горните нива. Под 70 до 100 метра, в центъра на морето и 100 до 150 метра близо до краищата му, няма кислород.
2. Черно море отровно ли е?
Трябва да се помни, че водните слоеве под 150 метра в Черно море съдържат 92 процента сероводород, токсичен и отровен газ. Морето е свързано с океана само чрез системата на турските проливи.
3. Защо Черно море е толкова тъмно?
От гледна точка на моряците и мореплавателите през зимата във водното тяло се издигат силни бури, което кара водите му да изглеждат почти толкова тъмни, колкото черни.
4. Какви са търговските риболовни дейности в Черно море?
Една от най-популярните риби в Черно море е лавракът, представител на семейство Групови. Известни като опортюнистични хранилки, тези риби обичат раци, скариди и миди. Много хора в крайбрежните градове я намират за най-вкусната риба на Черно море.
5. Защо Черно море е важно за НАТО?
Черно море служи като бариера за НАТО за противодействие на Русия, защита срещу Иран и също така за противодействие на Китай. Има огромен икономически потенциал, защото свързва Европа с Азия.
По публикацията работи: Ева Григорян
Днес над по-голямата част от България ще е предимно слънчево. Преди обяд в Източна България…
От МВР съобщават, че трима мъже са били задържани за нападение и грабеж на голяма…
Според Центъра по заразни и паразитни болести (ЦЗПБ) се наблюдава ръст на случаите на грип…
Армията на Украйна контролира 800 кв. км от руския граничен регион Курск, съобщи източник от…
Читател на медия "Нова Варна" сигнализира, че е забелязал куче, паднало в канала до Зоологическата…
От РЗИ-Варна предоставиха за медия "Нова Варна" седмична информация. От нея става ясно, че за…
Leave a Comment