Категории: Любопитно

Носите ли мартеници: Това са задължителните неща, които трябва да знаете

Реклама

Както е известно, в българския бит и култура съществуват традиции не само за носенето на магическите бели и червени конци, но и за това кога и как да свалим мартеницата, за да изпълни тя предназначението си – да ни донесе здраве, дълголетие и веселие през настъпващата пролет.

По традиция мартеници се носят до Младенци – на 9 март или до Благовец – на 25 март. По-рядка е била навремето практиката да се носят само през първите три дни от март. Още по-ограничен е обичаят мартеници да се носят цели 40 дни или чак до жътва. Най-популярна и до ден днешен е представата, че червено-бялата мартеница се сваля, когато човек види цъфнало плодно дръвче. Свалената мартеница се връзва на цъфнала клонка, за да стане плодовито дървото, предаде edna.bg.

Мартениците се свалят, като се види лястовица, докато се чуе гукане на гълъб или кукувичето „ку-ку“. Тогава се завързват на плодно дръвче, за да има плодородие. Някога слагали мартеницата под камък и според буболечките и гадинките под него гадаели каква ще бъде годината, здравето и щастието на човека.

В други краища на страната мартеницата се сваля, когато се види щъркел. Поверието е, че ако видиш щъркела в полет, всичко през годината ще ти върви добре – сякаш „хвърчи“. А ако щъркелът е кацнал, ще си сънлив и мързелив през идното лято. Затова пожеланието в такъв момент било „Щъркел хвърчи – и аз да хвърча“. Или пък като хвърляли своята мартеница нагоре към летящия щъркел, децата викали: „На ти на тебе мартеница, а дай на мене здраве“.

Според народния обичай мартениците се носят, докато не се види цъфнала овошка. Тогава всеки сваля своята мартеница и я закача на дърво или храст – на цъфнала слива, ябълка, праскова или пък на трендафил, та да са бели, червени, хубави и здрави хората. При свалянето на мартеницата се намисля желание.

По други места слагат мартеницата под голям камък и след девет дни гледат какво има под него. Ако са се настанили мравки, годината ще е богата с овце, ако има други, по-едри буболечки – сполука в крави, в едър добитък. Затова някъде наричат мартеницата „гадалушка“.

Веднъж свалена със съпътстващия ритуал, мартеницата губи значението си на амулет. Това отбелязва една важна стъпка – края на зимата и прехода към положителните промени.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Белобрадова застана плътно зад Лорер и Божанков. Разпада ли се партията

Елисавета Белобрадова от “Продължаваме промяната - Демократична България” заяви пълната си подкрепа към изключения от…

преди 2 часа

Костадинов: Изборът на председател на парламента се провали заради трима депутати от ПП-ДБ

Наближаваме към развръзка и за пореден път маските продължават да падат. Видяхте - трима депутати…

преди 2 часа

Гонят Божанков и от новата му партия

След днешното гласуване за председател на Народното събрание, „Продължаваме Промяната” поиска оставката Явор Божанков, съобщиха…

преди 2 часа

Официално: Изгониха Лорер от „Продължаваме промяната“

Стана ясно, че „Продължаваме промяната“ изключи Даниел Лорер от партията и поиска оставката на Явор…

преди 3 часа

Задържаха мъж, измъкнал от старица 60 000 лева

След упорита работа от страна на Районна прокуратура - Добрич, ГДНП, ОД на МВР в…

преди 3 часа

Тежка катастрофа между камион и две коли на възлов път

Верижна катастрофа между ТИР и две коли край Сандански. Инцидентът е станал около 15:07 часа…

преди 3 часа