Тази седмица отбелязваме Международния ден на водата и по този повод варненци се събират, за да чистят варненските чешми. Всеки, който желае да се включи може да го направи на 23 март, събота. Сборният пункт е пред чешмата на басейн „Приморски“ в 11:00 ч.
Чистата питейна вода е живот, а нашият живот зависи от това, да защитаваме качеството на водите и да има обществени градски чешми, посочват организаторите.
От фондация „Гея“ споделят пред медия „Нова Варна“ мнението си, че е необходимо повишаване на общественото съзнание и общата култура, за опазване на тези ценни природни ресурси. Инициативата за празнуване на Световния ден на водата се заражда на Международната конференцията на Организацията на обединените нации „Екология и развитие“, проведена в Рио де Женейро през 1992 година. Генералната асамблея на ООН определя 22 март да се чества като Световен ден на водата.
Качеството на варненската вода има значение. Водата не е обикновен търговски продукт, а общо природно наследство, което трябва да бъде опазвано и защитавано с общи усилия. Водата е в основата на живота на Земята, а качеството на живот пряко зависи от качеството на водата. Доброто качество на водите поддържа здрави екосистемите и следователно води до подобряване на човешкото благосъстояние, споделят от фондацията.
Според тях замърсяването на варненските води и неподдържаните и занемарените варненски чешми са една все по-голяма заплаха за качеството на водните ресурси.
В района на Община Варна през последните 5 години се случиха най-големите замърсявания на водните ресурси в цялата история на областта. Редица чешми бяха ликвидирани, водите им отклонени, множество извори бяха каптирани с частен интерес, а обществените нужди бяха игнорирани. Днес свръхурбанизацията на града е несъвместима с изградената отдавна и съвсем несъвместима канализация. Държавното предприятие с общинско участие ВиК не смогва с достатъчно влияние и добри практики да съхрани доброто качество на водите, обществените чешми и общия достъп до питейни води в дългосрочен план на приемливи цени и това има значение за човешкото здраве в региона. Като резултат количеството на обществени чешми, питейни води и минерални води в района на Варна е значително намаляло. Опазването и поддържането на варненските чешми и на местните водни ресурси има значение за редица икономически, социални и комунални сектори в региона и осигурява устойчивост и благосъстояние на гражданите и гостите в Морската столица. Чешмите на Варна осигуряват питейна вода и нашето здраве, отдих, туризъм и околна среда, допълват от фондация „Гея“.
Според организаторите на събитието качеството на водата е ключът към здравето на варненци, затова призовават за подкрепа на инициативата в събота.
Днес, докато всички държави по света разработват политики за устойчиво управление на водите и практики за повишаване качеството на водата и достъпа до тях у нас качеството на водите е една все по-споделена отговорност и затова с призив заедно да съхраним варненските чешми, организираме почистване на варненските чешми в събота от 11:00 часа, като започваме от басейн „Приморски“ и според възможностите си ще почистим възможно повече обществени чешми в района, казват организаторите.
Те споделят, че ще бъдат почистени обществени чешми в Морската градина, ще бъдат премахнати боклуците в района. Междувременно доброволците ще научат и за историята на чешмите.
Стана ясно, че земетресение с магнитуд 4,1 е било регистрирано в румънския сеизмичен район Вранча,…
Стана ясно, че цената на повечето зеленчуци на борсите в страната се покачва тази седмицата,…
Днес, на 24 ноември Православната църква почита Света великомъченица Екатерина. Тя е една от най-образованите…
ОДМВР - Шумен издирва по молба на близките му Джабил Хасан Сали на 84 години…
Стана ясно, че влак дерайлира при входните стрелки на гара "Захарна фабрика" в София. Снощи…
Днес ще е слънчево, в източните райони със слаб вятър от север-северозапад. Дневните температури ще…
Leave a Comment