Консервантите играят ключова роля за запазването на качеството на хранителните продукти и удължаването на техния срок за годност. Въпреки това съществуват някои рискове около използването на някои от тях. Винаги трябва да сме наясно с това, което четем по етикетите, за да сме запознати с това, което приемаме в тялото си. Според много експерти следните консерванти трябва да се избягват:
BHA (бутилиран хидроксианизол) и BHT (бутилиран хидрокситолуен):
Това са синтетични антиоксиданти, които обикновено се използват за предотвратяване на окисляването на мазнините и маслата в преработените храни.
По принцип според FDA те са безопасни за консумация, но съществуват някои проучвания, които противоречат на това мнение. Въпросните проучвания свързват тези консерванти с потенциални здравословни проблеми, включително рак.
Натриев нитрат и натриев нитрит:
Те често се срещат в преработени меса като бекон, хотдог и месни деликатеси. Служат за предотвратяване на развитието на бактерии и за запазване на цвета на месото. Всичко това звучи много добре, но според някои проучвания когато тези консерванти са изложени на висока температура по време на готвене, те могат да образуват нитрозамини, които са потенциални канцерогени.
MSG (мононатриев глутамат):
Натриевият глутамат често се използва за подобряване на вкуса на пикантни ястия и е усилвател на вкуса. Този консервант често се среща в преработени храни, супи и ястия в ресторанти.
FDA го класифицира като безопасен за повечето хора, но след консумацията му някои хора могат да изпитат симптоми като главоболие, гадене и болки в гърдите, известни като „синдром на китайския ресторант“.
Сулфити:
Те често се добавят в сушени плодове, вино и някои преработени храни, с цел да предотвратят обезцветяването и развитието на микроорганизми.
Но при някои хора сулфитите могат да предизвикат алергични реакции, особено при тези с астма. Симптомите могат да включват затруднено дишане, стягане в гърдите, а в тежки случаи и анафилаксия.
Пропилпарабен и бутилпарабен:
Това са синтетични консерванти, често използвани в козметиката и продуктите за лична хигиена, но могат да бъдат открити и в някои преработени храни. Парабените могат да имитират естроген в организма и съществуват опасения за потенциалната им роля в хормоналните смущения и връзката им с някои видове рак. В резултат на това някои хора предпочитат да избягват продукти, съдържащи тези консерванти, съобщава сайтът Актуално.
По публикацията работи: Пламена Сутева
Според "Продължаваме Промяната - Демократична България" Бойко Борисов цели да блокира работата на Народно събрание.…
Цената на водата на 28-те ВиК дружества в България ще се промени от началото на…
Съюзниците в НАТО ще трябва да харчат близо 3% от БВП за отбрана, казва висш…
"По отношение на Бойко Борисов - министър председател, а Атанас Атанасов - председател на парламента…
Варна, като един от най-прекрасните градове на България, сега може да се похвали с една…
„ДКЦ V – Св. Екатерина – Варна“ ЕООД е с готов проект за изграждане на…
Leave a Comment