Категории: Любопитно

Третата неделя от Великия пост е. Какво трябва да знаем за този ден

Реклама

Както е известно днес е третата неделя от Великия пост. Нарича се Кръстопоклонна, защото в нея се отдава почит на Христовия кръст, на който Иисус Христос, въплътеният Божи Син, бил разпнат без вина и умрял като Изкупител на нашите грехове. По време на богослужение в храма се изнася от олтара светият кръст и всички му се покланят с благоговение. Това е един вид пролетен Кръстовден, но е с подвижна дата за разлика от есенния (на 14 септември).

Чества се и паметта на преподобния Георги, Митилински епископ. Преподобният Георги живял през VIII-IX век и бил един от многото изповедници на православната вяра, които, без да се опасяват за здравето и живота си, защитавали истините на своята вяра, установени от вселенските събори. Неговият пример е впечатляващ, но въпреки това няма запазени много сведения за живота му, не се знае къде и кога е роден, къде е бил монах. Знае се за него едва от първите му прояви в защита на иконопочитанието. През време на гонението срещу почитателите на светите икони, предприето от император Лъв ІІІ Исавър и продължено от сина му Константин V Копроним, твърде строго били преследвани почитателите на иконите и други свещени изображения, публично били унижавани и избивани монаси, унищожавани християнски светини и манастири.

В тези размирни и опасни десетилетия ученият монах Георги се проявил като непоколебим защитник на иконопочитанието, за което претърпял гонения и притеснения. Но по-късно, по времето на император Константин Багрянородни, когато гонението било прекратено, Георги бил избран за митрополит на град Митилин на остров Лесбос. Положил много усилия да се умири паството му и да заживее живот по Бога.

Когато обаче на власт дошъл иконоборецът император Лъв Арменец, с още по-голяма сила възобновил гонението срещу почитателите на светите икони. През 815 г. той свикал в Цариград много епископи и ги убеждавал да приемат иконоборческото учение. Повикан бил и преподобният Митилински епископ Георги. Той бил вече твърде стар, но въпреки това проявил смелост и пред всички изобличил императора и патриарха иконоборец за техните еретически заблуждения. За тази си дързост престарелият епископ Георги бил изпратен на заточение в град Херсон (днес в чертите на град Севастопол) на Кримския полуостров, където светият старец починал в изгнание в 821 г.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Мъж отива в затвора за теглене на пари от чужда банкова карта

Шест месеца лишаване от свобода за обвиняем, който изтеглил 3200 лв. от чужда банкова карта,…

преди 9 часа

Военните отцепиха критичен район от няколко улици заради открита граната

Стана ясно, че ръчна граната бе открита на една от улиците в Пазарджик. Сигналът за…

преди 10 часа

Белобрадова застана плътно зад Лорер и Божанков. Разпада ли се партията

Елисавета Белобрадова от “Продължаваме промяната - Демократична България” заяви пълната си подкрепа към изключения от…

преди 13 часа

Костадинов: Изборът на председател на парламента се провали заради трима депутати от ПП-ДБ

Наближаваме към развръзка и за пореден път маските продължават да падат. Видяхте - трима депутати…

преди 13 часа

Гонят Божанков и от новата му партия

След днешното гласуване за председател на Народното събрание, „Продължаваме Промяната” поиска оставката Явор Божанков, съобщиха…

преди 13 часа

Официално: Изгониха Лорер от „Продължаваме промяната“

Стана ясно, че „Продължаваме промяната“ изключи Даниел Лорер от партията и поиска оставката на Явор…

преди 13 часа