Деринкую е древен скрит подземен град в Турция. Намира се на цели 85 метра под земята и представлява масивна мрежа от тунели, която може да приюти до 20 000 жители.
Силни пориви разнасят рохкава почва във въздуха из Долината на любовта в Кападокия. Хълмовете в розови и жълти нюанси оцветяват вълнистия пейзаж, изпъстрен с тъмночервени каньони, а в далечината се очертават скални образувания. Времето е сухо, горещо, ветровито и опустошително красиво. Преди хилядолетия тази непостоянна, вулканична среда образува конусовидни форми, които сега привличат милиони посетители, пише в свой специален анализ Би Би Си.
Но под тази повърхност се помещава едно истинско чудо със също толкова огромни размери, което лежи скрито от векове – подземен град, който може да скрие 20 000 жители в продължение на месеци. Древният град Еленгубу, известен днес като Деринкую, е вкопан на повече от 85 метра под повърхността на Земята, образувайки 18 нива от тунели. Това е най-големият разкопан подземен град в света.
Използвал се е почти постоянно, а през годините през него са минавали от фригийци през перси до християни. Изоставен е през 20-те години на миналия век от кападокийските гърци, когато те са изправени пред поражение по време на Гръцко-турската война.
Неговите подобни на пещери стаи се простират на стотици мили. Смята се, че повече от 200 малки отделни подземни града, които също са открити в региона, може да са свързани с тези тунели, създавайки масивна подземна мрежа.
Деринкую е „преоткрит“ едва през 1963 г. от анонимен местен жител, който непрекъснато губи пилетата си. Домашните птици изчезвали в малка пукнатина в дома на човека. След по-внимателно проучване и известно разкопаване турчинът открива тъмен проход. Това e първият от повече от 600 входа, открити в частни домове, водещи до подземния град Деринкую.
Разкопките започват незабавно и разкриват заплетена мрежа от подземни жилища, складове за суха храна, конюшни за добитък, училища, винарни и дори параклис. Това е цяла цивилизация, скрита на сигурно място под земята. Пещерният град е добавен към списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.
По-голямата част от града вероятно е била построена от фригийците, висококвалифицирани архитекти от желязната епоха, които са имали средствата да построят сложни подземни съоръжения.
Първоначално Деринкую вероятно е бил използван за съхранение на стоки, но основната му цел е била за временно убежище от чужди нашественици, като Кападокия е виждала постоянен поток от доминиращи империи през вековете.
Стана ясно, че според представители на украинските власти Русия е извършила тази нощ една от…
Стана ясно, че че с 30 процента са се увеличили случаите на търсещите помощ жертви…
Както е известно на 21 ноември Светата Православната църква чества празника Въведение Богородично – Деня…
Утре ще бъде слънчево. Ще се появи запад-северозападен вятър, който в сутрешните часове бързо ще…
Стана ясно, че около 600 камери за скорост ще заработят през следващата година. Това каза…
Стана ясно, че бъдещето на паметника на Бузлуджа ще бъде решено днес на местен референдум…
Leave a Comment