Категории: Любопитно

Цяла една цивилизация под земята: Чували ли сте за този древен подземен град в Турция?

Реклама

Деринкую е древен скрит подземен град в Турция. Намира се на цели 85 метра под земята и представлява масивна мрежа от тунели, която може да приюти до 20 000 жители.

Силни пориви разнасят рохкава почва във въздуха из Долината на любовта в Кападокия. Хълмовете в розови и жълти нюанси оцветяват вълнистия пейзаж, изпъстрен с тъмночервени каньони, а в далечината се очертават скални образувания. Времето е сухо, горещо, ветровито и опустошително красиво. Преди хилядолетия тази непостоянна, вулканична среда образува конусовидни форми, които сега привличат милиони посетители, пише в свой специален анализ Би Би Си.

Но под тази повърхност се помещава едно истинско чудо със също толкова огромни размери, което лежи скрито от векове – подземен град, който може да скрие 20 000 жители в продължение на месеци. Древният град Еленгубу, известен днес като Деринкую, е вкопан на повече от 85 метра под повърхността на Земята, образувайки 18 нива от тунели. Това е най-големият разкопан подземен град в света.

Използвал се е почти постоянно, а през годините през него са минавали от фригийци през перси до християни. Изоставен е през 20-те години на миналия век от кападокийските гърци, когато те са изправени пред поражение по време на Гръцко-турската война.

Неговите подобни на пещери стаи се простират на стотици мили. Смята се, че повече от 200 малки отделни подземни града, които също са открити в региона, може да са свързани с тези тунели, създавайки масивна подземна мрежа.

Деринкую е „преоткрит“ едва през 1963 г. от анонимен местен жител, който непрекъснато губи пилетата си. Домашните птици изчезвали в малка пукнатина в дома на човека. След по-внимателно проучване и известно разкопаване турчинът открива тъмен проход. Това e първият от повече от 600 входа, открити в частни домове, водещи до подземния град Деринкую.

Разкопките започват незабавно и разкриват заплетена мрежа от подземни жилища, складове за суха храна, конюшни за добитък, училища, винарни и дори параклис. Това е цяла цивилизация, скрита на сигурно място под земята. Пещерният град е добавен към списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.

По-голямата част от града вероятно е била построена от фригийците, висококвалифицирани архитекти от желязната епоха, които са имали средствата да построят сложни подземни съоръжения.

Първоначално Деринкую вероятно е бил използван за съхранение на стоки, но основната му цел е била за временно убежище от чужди нашественици, като Кападокия е виждала постоянен поток от доминиращи империи през вековете.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Много загинали и ранени при масирана атака в Украйна

Стана ясно, че според представители на украинските власти Русия е извършила тази нощ една от…

преди 36 минути

Нова жертва на домашно насилие: Боса грабнах детето и тръгнах

Стана ясно, че че с 30 процента са се увеличили случаите на търсещите помощ жертви…

преди 40 минути

В навечерието сме на Деня на християнското семейство

Както е известно на 21 ноември Светата Православната църква чества празника Въведение Богородично – Деня…

преди 44 минути

Какво ще бъде времето в първия ден от новата седмица по Черноморието

Утре ще бъде слънчево. Ще се появи запад-северозападен вятър, който в сутрешните часове бързо ще…

преди 4 часа

Честито: Пускат нови 600 камери за скорост съвсем скоро

Стана ясно, че около 600 камери за скорост ще заработят през следващата година. Това каза…

преди 4 часа

С референдум днес решават бъдещето на паметника на Бузлуджа

Стана ясно, че бъдещето на паметника на Бузлуджа ще бъде решено днес на местен референдум…

преди 4 часа