Категории: България

Всичко, което трябва да знаете за коклюша

Реклама

Както вече съобщихме, в България вече има смъртни случаи от коклюш. Починали са бебета от Кюстендил. Но какво точно представлява коклюшът, какви са симптомите и как да се предпазим? Отговорите на тези въпроси ще намерите по-долу:

Коклюшът е силно заразна бактериална болест, засягаща белите дробове и дихателните пътища. Някои я наричат още „магарешка кашлица“. Причинява се от бактерия в устата, носа и гърлото на заразеното лице.

Симптоми:

Обикновено симптомите се появяват 7 до 10 дни след заразяването, но това може да стане и след 21 дни:

Първоначално симптомите наподобяват обикновена настинка (кихане, течащ нос, слабо повишена температура и лека кашлица). В рамките на две седмици кашлицата се изостря и се характеризира с многобройни краткотрайни изкашляния, последвани от специфичен инспираторен звук – реприз. Пристъпите често водят до изхрачване на прозрачна течност, последвано от повръщане. В началото симптомите настъпват нощем, после се увеличават през деня и могат да продължат до един или два месеца.

При малки бебета е възможно да не се стигне то типичния реприз, а пристъпите на кашлица могат да бъдат последвани от кратки периоди на спиране на дишането. След тази фаза пристъпите стават по-редки и с отслабен интензитет, а състоянието на детето постепенно се подобрява (което може да отнеме до три месеца), съобщава БНТ.

При юноши, възрастни и деца, които са частично имунизирани, заболяването преминава по-леко и с разлика в симптомите. При тези групи и при много малки бебета диагностицирането на болестта е по-трудно.

Усложнения:

Известно е, че коклюшът протича най-тежко при бебета. Неваксинираните бебета и такива, чиито майки не са ваксинирани, прекарват особено тежко болестта. Могат да настъпят усложнения като пневмония, енцефалопатия (заболяване на мозъка), припадъци и дори смърт. При възрастни и по-големи деца усложненията включват краткотрайна неспособност за дишане, счупване на ребра, ректален пролапс и хернии.

Начин на разпространение:

Предава се по въздушно-капков път когато заразеното лице кашля. Може да се предаде също от лице, което има мека форма на заболяването или от инфектирано лице, което няма симптоми.

Как да се предпазим?

Най-сигурният начин за защита срещу коклюш е пълната имунизация. Ваксината срещу коклюш обикновено се комбинира с ваксината срещу дифтерия и тетанус (често в комбинация с ваксини срещу полиомиелит, Haemophilus influenzae и хепатит В).

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Депутатите се сбиха в парламента

Стана ясно, че се е случил бой в парламента между Манол Пейков от ПП-ДБ и…

преди 13 минути

Страната ни е на първо място в Европа по смъртност на пътя

България е на челно място в Европа по смъртност на пътя с 82 смъртни случая…

преди 23 минути

Рязко скача цената на природният газ през месец декември

На открито заседание Комисията за енергийно и водно регулиране обсъди доклад по внесеното на 11.11.2024…

преди 31 минути

Откриха огнище на страшна болест по дребните преживни животни у нас

Стана ясно, че областният управител на Сливен Чавдар Божурски свика извънредно областната епизоотична комисия във…

преди 50 минути

Мъж катастрофира с открадната кола в Пловдив

Стана ясно, че задържаха мъж за кражба на кола в Пловдив, съобщиха от полицията. Случаят…

преди 58 минути

Какво ще бъде времето по Черноморието в петък

Утре над страната ще преобладава облачно време. Още преди обяд в Западна България ще започнат…

преди един час