Категории: Варна

Ще има мотошествие от първопрестолната Плиска до Варна

Реклама

На 11 май 2024 година мотошествие под надслов „По пътя на вярата и буквите“ ще премине през паметници на културно-историческото наследство в Шуменска и Варненска област, научи медия „Нова Варна“. Днес в Регионалния исторически музей във Варна се състоя пресконференция, на която беше представено предстоящото в съботния ден събитие

На 11 май 2024 г, деня в който почитаме светите братя Кирил и Методий, от първопрестолната Плиска до Варна ще премине голямо Мото шествие под наслов „По пътя на вярата и буквите“. Проявата е първа от съвместните проекти между Варненска и Шуменска област, които преди месец сключиха споразумение за партньорство.

Целта на партньорството между двете администрации е да бъдат популяризирани и съхранени знакови за двете области туристически обекти и паметници от културно-историческото ни наследство, като част от дейностите за постигане на устойчив туризъм в двата региона.

Ето и програмата за празничния ден – 11 май 2024 година:

Шествието, с участието на мотоклубове от Шумен, Нови Пазар и Варна под надслов „По пътя на вярата и буквите“ ще започне в 12:30 ч. от Голямата базилика в първопрестолната българска столица Плиска,

Ще продължи в 13:00 часа през Двора на кирилицата, където ще се поднесат венци на паметника на Св.св. Кирил и Методий, а ученици от Училище „Св. Паисий Хилендарски“ в Плиска ще изпълнят химна в прослава на делото на светите братя.

Мото шествието ще завърши около 16:00 часа във Варна, в местността Сълзица, или както мнозина я помнят Караач теке, където се намира Ранносредновековния манастирски комплекс „Света Богородица“, открит край Варна през далечната 1921 година от братята Херман и Карел Шкорпил.

Областна администрация – Варна, Община Варна, на чиято територия е манастирския комплекс и Регионалният исторически музей, заедно с подкрепата на Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан обединяват усилия, за да се насочи вниманието на обществеността към този изключителен по своята стойност паметник с национално значение.

„Раннохристиянският комплекс „Света Богородица“ е сред най-важните обекти от Златния век на българската държава и е с национално значение, но не му е отдадено нужното внимание“, каза пред журналистите областният управител.

„Това е един от малкото добре запазени ранни български манастири от времето на цар Борис I, разказа директорът на музея Игор Лазаренко. Идеята, че е значимо, се появява заради намерения оловен печат на цар Борис I. При разкопките на църквата са установени саркофази, единият от които е изложен във Варненския музей. Това по думите на Лазаренко предполага присъствие не само на монаси, а и на членове на царската фамилия. Смята се, че след оттеглянето си от престола цар Борис I идва в манастира край Варна, който е бил един от четирите големи в Североизточна България. В него се е развивало изграждането на устоите на християнството. Имало е голям скрипториум, където са се преписвали книги, разпространявани в района, който е бил гъсто населен в периода VIII – X век, каза още Лазаренко.

Обектът е проучван по-сериозно от 1996 г. до 2018 г., като е разкрита цялата сграда и е намерено аязмо. Голяма част от него е била унищожена през годините, защото там е имало средновековно селище и след това османско теке, заради което местността е известна като Караач теке, поясни директорът. Смята се, че една от най-старите икони на Богородица е била там, а сега тя се съхранява в старинния храм „Успение Богородично“ във Варна.

Според Лазаренко този паметник е много важен за Варна, защото е единственият монументален градеж от епохата на Първото българско царство. През последните години и на мястото на манастира се строи и средата се социализира, но според директора на музея това може и да е опасно, затова би било добре мястото да бъде заградено и достъпът ограничен, за да не се превръща в зона за пикник.

Съдбата на манастира „Света Богородица“ е подобна на тази на друга раннохристиянска старина – Джанавара, посочи още Лазаренко и добави, че цел на новата инициатива на областните управители е да се подтикне държавата да предприеме необходимите действия да предостави на Община Варна парцелите на тези обекти, за да може да започнат процеси по тяхната консервация и реставрация. Той уточни, че от години за това има подадени писма в отговорните министерства, но засега процедурата не е придвижена.

Ще се търси по-голяма достъпност за поклоннически туризъм и ще се работи за изграждане на маршрут между Аладжа манастир, Джанавара и комплекс „Света Богородица“.

Игор Лазаренко демонстрира днес двата печата, намерени преди повече от сто години именно на територията на манастирския комплекс „Св.Богородица“. Те са на цар Борис I и на цар Петър I. Направени са от олово, единият с изображения на Христос и Богородица, другият – на владетелите Петър и Ирина, имат и надписи.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Какво ще бъде времто днес по Черноморието

Днес ще бъде предимно слънчево, след обяд ще има разкъсана висока облачност. Почти тихо време.…

преди един час

Царят на трапезата: Как да приготвим най-вкусния тиквеник

Едно от най-вкусните ястия през това време от годината е тиквеникът. Той присъства на трапезата…

преди 15 часа

Идва Андреевден. Как се подготвя празничната трапеза

След няколко дни, в самия край на ноември, на 30-то число от месеца, православните християни…

преди 15 часа

Новата седмица започва с празник. Ето кой има имен ден в понеделник

Утре, на 25 ноември отбелязваме деня на Свети Климент Охридски. Софийският университет, който носи неговото…

преди 15 часа

Масови полицейски проверки по пътищата на страната

10 983 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана полицейска операция за…

преди 15 часа

Няколко вида чай, които ще ви избавят от кашлицата

Кашлицата е рефлекс, който тялото ви използва, за да ви помогне да изчистите дихателните си…

преди 17 часа