Категории: Любопитно

Учени са озадачени от тази дупка в морето, която изглежда бездънна (ВИДЕО)

Реклама

Изследователите откриха най-дълбоката подокеанска дупка на планетата. Всъщност тя е толкова дълбока, че учените с познатите им методи дори не могат да разберат на каква дълбочина свършва.

Това е синята дупка Таам Джа (Taam Ja) в мексиканския залив Четумал, някога смятана за втората най-дълбока известна синя дупка в света. Но както обясниха изследователите в статия, публикувана в списанието Frontiers in Marine Science в понеделник, водолазите отидоха на мястото в началото на декември, за да го разгледат отново и откриха, че е много по-дълбоко отколкото се е смятало досега, съобщава CBS News.

„Таам Джа сега е най-дълбоката синя дупка, открита до момента, показваща дълбочини на водата над 420 mbsl (метра под морското равнище), като дъното й все още не е достигнато“, казват авторите в статията си в списанието. Новозаписаната дълбочина възлиза на малко повече от четвърт миля под морското равнище в мезопелагичната зона, област, известна още като зоната на здрача, тъй като слънчевата светлина в този слой е значително намалена.

Преди това се смяташе, че Таам Джа има дълбочина от приблизително 274 mbsl, когато изследователите използваха устройство, известно като ехолот, за да се опитат да изчислят размера му въз основа на разстоянието, което изминават звуковите вълни. Но тъй като формата на сините дупки не е предвидима и плътността на водата може да варира, този метод беше ограничен. Този път те използваха метод, известен като SWiFT CTD, който измерва по-добре проводимостта, температурата и дълбочината под водата. Инструментът обаче не успя да достигне дъното на Таам Джа.

Актуализираният размер поставя Таам Джа далеч отвъд дълбините на други известни подводни дупки, като Синята дупка Sansha Yongle в Южнокитайско море, която е с дълбочина около 301 mbsl, Синята дупка на Дийн на Бахамите, която има дълбочина приблизително 202 mbs, и Синята дупка Дахаб в Египет, която има дълбочина приблизително 130 mbsl.

Сините дупки може да звучат страшно, но според NOAA всяка една може да бъде „оазис в иначе безплодното морско дъно“.

„Сините дупки са разнообразни биологични общности, пълни с морски живот, включително корали, гъби, мекотели, морски костенурки, акули и други“, казва NOAA, добавяйки, че малко се знае за тези райони, тъй като те са до голяма степен недостъпни и разпространението им е широко неизвестно.

Превод и редакция: Пламена Сутева

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

ОбС-Варна даде съгласието си капиталът на търговското дружество „Спортен комплекс – Варна“, собственик на стадион „Варна“, да бъде увеличен

Днес Общинският съвет във Варна гласува капиталът на търговското дружество „Спортен комплекс – Варна“, собственик…

преди 8 часа

Важни новини за използващите автобусна линия № 12 във Варна

От Градски транспорт - Варна съобщават за медия "Нова Варна", че считано от 1 ноември…

преди 8 часа

Гори сграда в кв. „Аспарухово“, Варна

5-етажна сграда се е запалила преди минути във варненския квартал "Аспарухово". На мястото има екипи…

преди 9 часа

Лавров обяви, че в близкото бъдеще ще бъде подписано споразумение между Русия и Иран

Руският външен министър обяви, че договорът ще стане сериозен фактор за укрепване на руско-иранските отношения.…

преди 9 часа

Пеевски свиква извънредна национална конференция

Лидерът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски обяви в своя позиция, изпратена до медиите, че ще…

преди 9 часа

Двама моряци са загинали при пожар на плаващ за България кораб

Пожарът е лумнал на товарен кораб, който към момента на запалването се е намирал в…

преди 10 часа