Думите на ректорът на СУ „Св. Климент Охридски“ поразиха публиката.
„Неслучайно 24 май е най-светлият, най-обичаният, най-таченият и най-очакваният от всички български празници. Той всъщност е празник на нашето бъдеще – ден, в който виждаме нашето бъдеще в радостните детски очи, започнали да проумяват буквите и да сричат, макар и все още неуверено, първите български думи.“
Така започна своето приветствено слово проф. Георги Вълчев – ректор на най-старото висше училище в България, Софийския университет “Св. Климент Охридски“, по случай тържествения академичен съвет, който се състоя в Аулата на висшето училище.
Празничният академичен съвет започна с внасянето на знамената на Република България и на Софийския университет.
Ректорът отбеляза, че като общност, българите имат нужда от ден като този – ден на свяст, на помирение, единение и смирение; ден на надеждата.
„Не ни лишавайте от правото, макар и за кратко, да се почувстваме едно цяло, тъй като езикът може и да разделя“, обърна се към политиците ректорът на СУ във връзка с желанието на някои политически представители 24 май да бъде обявен за национален празник на Република България. “Политическата официалност не е подмяната на този ден, не приляга на неговата същност и дори да не го убие, ще му облече тежък параден политически “мундир“ и ще го осакати“, допълни той.
Ректорът отбеляза, че “осакатеният език“ ни осакатява, не ни позволява да бъдем с волно съзнание, което ни превръща в човеци, което ни кара да сме вечно търсещи смисъл във всичко онова, което ни заобикаля, да сме любопитни и критични към самите себе си.
„Едно обаче е сигурно, ако искаме да ни има, трябва да започнем битката за езика си. Това е най-важната битка за нашето бъдеще. Нека я поведем със страст; с решителност и енергия; с вяра в мисията си и отдаденост; с ясното съзнание, че това е може би най-съдбовната битка на нашето време“, коментира проф. Георги Вълчев и добави, че именно това е била и основната цел, поради която е създаден от нашите предци Софийският университет – да бъде средище на българската духовност и на стремежа към познание на света.
На тържественото събрание присъства и служебният образователен министър, проф. Галин Цоков.
Сред присъстващите бяха представители на висшите училища в страната – ректори, декани, преподаватели и студенти; служебният министър на образованието и науката – проф. Галин Цоков; заместник- министърът на образованието и науката – акад. Николай Витанов; близки на наградените студенти, възпитаници на СУ, както и хора, дошли да отбележат светлия празник.
Празникът завърши с изпълнение на “Върви, народе възродени“ от Университетския хор за старинна музика при Софийския университет с диригент д-р Красимира Цуцуманова.
Читател на медия "Нова Варна" сигнализира, че е забелязал куче, паднало в канала до Зоологическата…
От РЗИ-Варна предоставиха за медия "Нова Варна" седмична информация. От нея става ясно, че за…
Ужасяващо ново проучване прогнозира точно колко хора ще умрат от изменението на климата до 2100…
Ружа Игнатова е в неизвестност от края на 2017 г. Тя е разследвана в редица…
Днес служебният премиер Димитър Главчев посети ГКПП "Кулата" и коментира потенциалното влизане на България в…
Утре - от 9 ч. до 12 ч., за авариен ремонт на водосток се ограничава…
Leave a Comment