Категории: България

Адски жеги: Призовават да не се излиза навън между 14:30 и 17 ч.

Реклама

Стана ясно, че летните жеги ще се задържат и през следващата седмица – според метеоролога проф. Георги Рачев се задава „запопляне на затоплянето“.

На този фон лекарите са категорични, че добрата хидратация е един от начините, по който можем да помогнем на организма си да се справи с високите температури. „Високата температура, като влажността на въздуха и много други фактори на средата, влияят на човека, тъй като сърдечносъдовата система е основната система, която ни адаптира към външните влияния. В конкретни случаи екстремно високите температури влияят по няколко механизма на нашето тяло“, обяснява проф. Кирил Карамфилов, завеждащ Клиниката по инвазивна кардиология в Александровска болница, информира бТВ.

„На първо място от висока температура се разширяват съдовете, което води до понижаване на кръвното налягане. Вторият основен механизъм по който пада кръвното налягане е загубата на течности. Колкото по-високи са температурите, толкова повече течности от тялото се губят“, пояснява още той.

Това е и една от основните причината при повечето хипертоници да се намаляват дозите на лекарствата през лятото. При 5-10% от пациентите обаче жегите имат парадоксален ефект, т.е. при тях стойностите се покачват. Ето защо кардиолозите съветват кръвното налягане да се мери ежедневно в жегите.

„Призоваваме ги да приемат по-голямо количество течности. И най-вече, основното нещо, което трябва да правят, е да не излизат в най-топлите части на денонощието, който по старите критерии беше между 14 часа и 16 часа, а сега се промени – между 14:30 часа и 17 часа, защото освен влиянието на температурите, има директно влияние и на слънчевите лъчи, което води до слънчев или топлинен удар, който пък влияе не само върху сърдечносъдовата, но и върху нервната система“, съветва проф. Кирил Карамфилов.

Няма значение дали човек е млад или възрастен. Кардиолозите обаче обясняват, че младите хора принципно са по-адаптивни към резките температурни промени.

По-правилното разделение, когато се говори за влиянието на жегите върху човешкия организъм, е да се разглеждат две групи – на хора с хронични сърдечносъдови заболявания и на такива без хронични здравословни проблеми.

„Има по-възрастни пациенти, които нямат сериозни проблеми и биха могли да издържат, тъй като са адаптирани и подвижни, т.е. нямат някакви сериозни промени“, твърди кардиологът.

Съветите са простички и лесни за изпълнение.

„Хората със сърдечносъдови заболявания, при настъпването на летния сезон на първо място трябва да се консултират с кардиолог или общопрактикуващ лекар по отношение на дългосрочното им лечение с оглед корекция на терапията. На второ място – прием на по-голямо количество течности. Избягване на най-топлите части в денонощието. И прием на по-лека храна, която съдържа по-малко меса“, пояснява проф. Кирил Карамфилов.

В същото време обаче е желателно хората, които са по-чувствителни към жегите, да консумират повече плодове и зеленчуци.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Спират тока във Варненско на всички тези адреси в първия работен ден

На 24.09.2024 г. В периода 8:00 ч. до 17:00 ч. Поради обезопасяване на съоръженията за…

преди един час

Силни думи на Румен Радев за Независимостта на България

Днес народът ни отбелязва делото на поколение, за което държавността и нейната независимост бяха висши…

преди един час

Какво ще бъде времето в първите дни на есента

В понеделник ще преобладава слънчево време. В сутрешните часове на места в котловините ще има…

преди 2 часа

Без ток в този район на Варна точно в неделя

Поради профилактика на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в районите на:…

преди 4 часа

Днес настъпва астрономическата есен

През тази година астрономическата есен ще настъпи на Деня на независимостта на 22 септември в…

преди 4 часа

Варна отбелязва 116 години от Независимостта на България(ПРОГРАМА)

Днес Варна отбелязва 116 години от Независимостта на България с тържествено честване, което ще де…

преди 4 часа