Откъде е произлязъл животът? Вечният въпрос без ясен отговор. Теориите обаче се увеличиха с още една. В Тихоокеанските дълбини, учени са открили източник на кислород, произвеждан не от живи организми, а от залежи от металосъдържащи минерали на дъното.
Откритието поставя под въпрос теорията за произхода на живота на Земята.
Според ново изследване, публикувано в сп. „Нейчър джиосайънс“, странният „черен кислород“ е открит на дълбочина над 4 километра в абисалната равнина на зоната на геоложкия разлом Кларион-Клипертон в централната част на Тихия океан, съобщи АФП.
Мястото е богато на редки метали като манган, никел, кобалт, литий и други, необходими по-специално за производството на батерии за електрически превозни средства, вятърни турбини, фотоволтаични панели и мобилни телефони .
Именно в тази зона проби взима кораб на Шотландската асоциация за морски науки (SAMS).
Целта е да се оцени въздействието на подобни проучвания на земните пластове върху екосистема, в която отсъствието на светлина не позволява фотосинтеза и следователно наличие на растения, но същевременно изобилства от уникални животински видове.
За целите на изследването учените се опитват да измерят потреблението на кислород на океанското дъно, обяснява водещият му автор Андрю Суитман.
Очаквайки, че концентрацията му е спаднала, тъй като е бил консумиран от организмите, живеещи на тези дълбочини, изследователи наблюдават обратното – повишаване на нивата на кислорода във водата над седиментите, в пълен мрак и следователно – без фотосинтеза.
Изненадата е толкова голяма, че изследователите първоначално решават, че подводните им сензори са се объркали.
Те провеждат експерименти на борда на кораба, за да проверят дали същото нещо се случва и на повърхността, като инкубират същите седименти и съдържащите се в тях конкреции на тъмно. Специалистите отново установяват, че съдържанието на кислород се е увеличило.
Те откриват, че залежите от металосъдържащи минерали на дъното на Тихия океан произвеждат кислород в резултат на електрохимично взаимодействие с молекулите на водата. По подобен начин този газ би могъл да възникне и на дъното на първичния океан на Земята.
„Появата на аеробния живот на Земята е изисквала източници на кислород – роля, която традиционно се поема от фотосинтезиращите организми. Сега вече знаем, че неговите молекули също възникват в дълбините на океаните, където липсва светлина. Това ни кара още веднъж да се замислим къде и кога са се появили първите аеробни обитатели на Земята“, казва Андрю Суитман.
Изследването на свойствата на конкрециите в лаборатория показва, че те произвеждат кислород в резултат на това, че въпросните минерали са естествени батерии, които генерират електрически ток, когато влизат в контакт с морската вода. Движението на тока през водата я кара да се разгражда и да натрупва кислород в онези слоеве на океана, които се намират в близост до конкрециите. Учените смятат, че натрупаният газ играе важна роля за живота на микробите и другите организми, които обитават дъното на Тихия океан.
Според "Продължаваме Промяната - Демократична България" Бойко Борисов цели да блокира работата на Народно събрание.…
Цената на водата на 28-те ВиК дружества в България ще се промени от началото на…
Съюзниците в НАТО ще трябва да харчат близо 3% от БВП за отбрана, казва висш…
"По отношение на Бойко Борисов - министър председател, а Атанас Атанасов - председател на парламента…
Варна, като един от най-прекрасните градове на България, сега може да се похвали с една…
„ДКЦ V – Св. Екатерина – Варна“ ЕООД е с готов проект за изграждане на…
Leave a Comment