Стана ясно, че режим на водата е въведен в няколко населени места на територията на две Общини в Бургаско- Карнобат и Сунгурларе. Причината е високите летни температури, които водят до засушаване на местните водоизточници. В някои от селата проблемът в последно време се е задълбочил и водата е спряла нацяло. Как се справят жителите с безводието разказваме в следващия репортаж.
Кръстина живее в сунгурларското село Вълчин-едно от населени места, останали без вода вече втори месец. “И миналата година беше така и по-предната беше така, но като тази година като че ли не е било. От юни месец. Предишните години по-късно спираше“, разказва Кръстина Тодорова, предава Националната телевизия.
В селото живеят предимно възрастни хора. Налага се да носят туби на ръка, напълнени от селската чешма. Събира се и всяка капка дъждовна вода.
“Тубите са 11, кофите са 8. Мъчим се и това е. Пералнята изгоря, не знам дали заради водата. Бойлера го включих вчера, защото имаше вода и накрая с тубите пак се изкъпахме, защото през деня трябва да има и ето-чешмата е празна”, каза Кръстина Тодорова.
“И си купуваме от магазина. Какво да правим? Иначе не става. Кучешки живот, как да живеем? Вътре не можеш да влезеш да се изкъпеш. Бойлерът ми е изключен, пералнята ми е изключена, всичко е изключено”, оплаква се Апостол Стоянов.
Поради засушавания обемът в местните водоизточници е спаднал наполовина. Затова Община Сунгурларе е издала заповед от 22-ри юли за въвеждане на воден режим в 5 села от 7:00ч. сутринта до 19:00ч вечерта.
“Някъде решението е, че трябва да направим довеждащ водопровод от деривацията на яз. Камчия, а пък някъде, където няма възможност, може би решението е да бием сондажи. Предполагам, че тук в най-скоро време може би до година ще имаме решение по тези проблеми”, посочи Димитър Гавазов, кмет на Община Сунгурларе.
В съседната Община Карнобат 10 села също са минали на воден режим. На централния площад в село Драганци е разположена тази водоноска, от която жителите могат да се снабдят с вода.
Румяна казва, че проблемът с водата е от години. Затова семейството й прави скъпа инвестиция.
“Бихме сонда, имаме и кладенец и така се справяме. Имаме и хидрофори. Някъде около 9-10хил.лв са всичките неща”, обясни Румяна.
От водоснабдителното дружество в Бургас заявиха, че проблемът не е в тях, тъй като селата се снабдяват от собствени водоизточници. А хората не знаят кой е денят, в който ще потече вода от чешмите им.
Нова туристическа пътека ще бъде маркирана край Варна, съобщават от пресцентъра на Общински съвет -…
В новаторско откритие учени предполагат, че Уран и неговите пет най-големи луни може да имат…
От днес (15 ноември) започват Коледните пости. В следващите дни се ядат само постни храни,…
От пресцентъра на МВР предоставиха за медия "Нова Варна" обобщени резултати от специализираната полицейска операция…
Припомняме, че на 12 ноември около 00:20 ч. актьорът Димо Алексиев беше засечен да шофира…
Беше обявено поредно увеличение на заплатите на служителите в Европейската комисия (ЕК). То влиза в…
Leave a Comment