Категории: Варна

Идва празникът на Варна. Какво повелява традицията за този ден

Реклама

Скоро е 15 август. Това е Успение на Пресвета Богородица или Голяма Богородица. Това е един от най-големите християнски празници.

Този ден е посветен на смъртта на Божията майка или на успението ѝ. Според преданието на този ден апостолите се събрали от местата, където проповядвали, за да се простят със Света Богородица и да погребат пречистото ѝ тяло.

Българската православна църква и поместните (автокефалните) църкви, които са приели новия календар, отбелязват празника на 15 август (нов стил), а поместните (автокефалните) църкви, които са запазили Юлианския календар – на 28 август.

Според преданието това е денят, в който Божията майка на 64-годишна възраст напуска земния живот и отива при сина си. Три дни преди смъртта архангел Гавраил ѝ съобщава, че Бог е пожелал да я вземе при себе си в своето царство, за да царува вечно с него. Исус обаче не е пожелал да вземе и баща си, дърводелеца Йосиф. Последното ѝ желание е да види Светите апостоли заедно. По чуден начин те се пренасят пред вратите на дома ѝ в Йерусалим. Три дни след това сам Иисус Христос в небесна слава, обкръжен от ангелски ликове и светци, слиза от небесата за душата на Света Богородица. Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, за да се поклони пред светицата закъснелият апостол Тома, намират само плащеницата ѝ. Ставайки от трапезата, апостолите чуват ангелско пеене и виждат в облаците пречистата Божия майка, обкръжена от ангели, която им казва: „Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни.“

Според народната традиция, празникът се нарича Голяма Богородица, за разлика от Малката Богородица, когато се чества рождението на Христовата майка (Рождество на Пресвета Богородица – 8 септември). На Голяма Богородица, след тържествена литургия в църквата, се освещават обредни хлябове, които жените след това раздават за здраве и за починалите близки. Вярващите търсят покровителството на Света Богородица в житейските проблеми. На този ден правят родови срещи, свързани с жертвоприношение – курбан за живот, за здраве, за плодородна година, против премеждия и болести. Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, украсена с орнамент, пиле каша, варено жито, царевица и тиква. Непременно се ядат диня и грозде. Вярващите даряват на Църквата свещи, домашно тъкано платно, месал, кърпа и пари.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Милена от „Ергенът“ 3 изненада последователите си с дръзка фотосесия

Милена Соколова безспорно е един от най-интересните и открояващи се персонажи от третия сезон на…

преди 12 часа

ГЕРБ – Варна: Отчетът на Коцев е неистина. Няма нито един нов проект, Варна губи десетки милиони

Днес (14 ноември) се проведе брифинг на областния координатор на ПП ГЕРБ  - Варна Иван…

преди 13 часа

Суматоха настана в хипермаркет във Варна: Евакуираха хората

Днес в 16:10 ч. е постъпил сигнал за пожар в хипермаркет до болница "Св. Анна"…

преди 13 часа

Турският посланик в Румъния скочи с критика: Недопустимо е да няма магистрала Букурещ-София

Турският посланик в Румъния Йозгюр Къванч Алтан остро разкритикува липсата на магистрала Букурещ - София.…

преди 13 часа

Апелативен съд – Варна потвърди присъдата на шофьор на училищен автобус, причинил смърт на пътя

Условно наказание с максимален изпитателен срок беше потвърдено за шофьор на автобус, причинил смъртта на…

преди 13 часа

ЕК предприема правни действия срещу България заради куп нарушения

Европейската комисия (ЕК) дава срок от два месеца на България да предприеме необходимите мерки, относно…

преди 13 часа