На 8 септември Българската патриаршия чества Рождество Богородично. Празникът е познат и като Рождество на Пресвета Богородица, Малка Богородица или Рожен в различни части на страната.
Какво се прави на празника по традиция:
По стара традиция за здравето на децата на Малка Богородица се правят курбани. Омесват в нейна чест пита, наречена Богородичен хляб. Парче от нея се оставя за добитъка, прибавя се в храната му, друго парче се нарича на къщата, за да я пази Богородица.
На празника Малка Богородица жените носят дарове в църквата – ризи, кърпи, престилки, чорапи, и ги поставят под иконата на Света Богородица, отрупана с цветя.
Според народния обичай се вари жито, то най-напред се носи в черквата, за да се опее и благослови, след това се раздава за здраве.
В някои райони между Голяма Богородица и Малка Богородица се спазва строга забрана – жените не перат, не тъкат, не шият, не месят хляб, за да са здрави децата им.
Празникът Малка Богородица се почита с тържествени литургии, а по стара традиция за здравето на децата се правят курбани – в жертва се принася животно, най-често женско – овца. От курбана се раздава на бедните, приема се, че Светата Майка е покровителка и на самотните и изоставени хора, утешителка на сирачетата.
Този християнски празник е и един от най-предпочитаните за кръщенета и сватби.
"По отношение на Бойко Борисов - министър председател, а Атанас Атанасов - председател на парламента…
Варна, като един от най-прекрасните градове на България, сега може да се похвали с една…
„ДКЦ V – Св. Екатерина – Варна“ ЕООД е с готов проект за изграждане на…
Днес ОДМВР-Варна проведе брифинг във връзка с 25 ноември (Международен ден за елиминирането на насилието…
Днес лек автомобил се е преобърнал по таван във варненския кв. “Аспарухово”. Инцидентът се е…
За 30-та поредна година "Български пощи" организират конкурса „Ной-красиво писмо до Дядо Коледа“. Срокът за…
Leave a Comment