Колаж: "Нова Варна"
На 17 юни 1939 г. се извършва последната публична екзекуция във Франция, която остава в историята не само заради природата си, но и заради последствията, които има върху френското общество и правосъдие. Този акт бележи края на една дълга традиция на публичните смъртни наказания във Франция.
Гилотината е може би най-известният метод за екзекуция във Франция, използван активно по време на Френската революция. Тя е изобретена през 1789 г. от д-р Жозеф Игнас Гийотен с цел да въведе по-хуманен и бърз начин за изпълнение на смъртната присъда. Идеята на гилотината е да осигури “еднакво правосъдие за всички”, като същевременно намали страданието на осъдените.
Гилотината се използва интензивно през периода на “Червения терор” (1793-1794), когато хиляди хора са били екзекутирани публично. По време на революцията, гилотината е възприемана като символ на равенството — тя се използва както за обикновени престъпници, така и за аристократи и политици.
Последната екзекуцията във Франция се извършва пред парижкия затвор “Санте”, където хиляди хора се събират, за да наблюдават наказанието. Атмосферата обаче бързо се превръща в хаотична, като зрителите са както шокирани, така и развълнувани от зрелището. Това води до сериозни критики и скандали в медиите, които обвиняват властите в неуважение към човешкото достойнство.
След екзекуцията френското правителство решава да забрани публичните екзекуции. От този момент нататък, всички екзекуции в страната се извършват в затворена среда, далеч от публичното внимание. Въпреки че Франция продължава да използва гилотината до 1977 г., последните екзекуции се провеждат без присъствие на публика.
Факти за гилотината
Националната програма за първична профилактика на ракови заболявания, причинени от човешки папилома вирус (HPV) 2025-2030…
Трагедия в Белащица: Ден на траур в община Родопи в памет на две починали деца…
От пресцентъра на МОН изпратиха официална позиция във връзка с инцидента в ПГ „Хенри Форд“.…
20-годишен младоженец избяга с бъдещата си тъща дни преди сватбата. Куриозната случка е от Индия…
Мащабна областна кръводарителна кампания реализира днес първата акция в община Долни Чифлик. 15 кръводарители от…
Карта на Южното Черноморие разкрива съкровищата на морското дъно: Разработена е нова карта, разкриваща 28…
Leave a Comment