Категории: Любопитно

Колко пъти седмично можем да ядем картофи според експерти?

Реклама

Картофите са любима храна на много хора по света. Те могат да се приготвят по най-различни начини и се готвят бързо, което ги прави доста предпочитани. Могат да се варят, да се пържат, да се пекат и са чудесна гарнитура за месо.

Но полезно ли е този зеленчук да се включва в ежедневната диета на човека? Изданието The Health Site дава отговор на този въпрос.

Картофите не трябва да се ядат твърде често, според здравния портал. Причината е излишното нишесте и въглехидрати. В пържените картофи освен нишесте има и много мазнини. Яденето на големи количества картофи всеки ден може да доведе до наднормено тегло и загуба на инсулинова чувствителност.

Всички тези горепосочени недостатъци не означават, че картофите трябва да бъдат напълно изключени от диетата. Те могат да се консумират 1-2 пъти седмично. С такава честота на консумация зеленчукът ще бъде от полза за тялото. Грудките съдържат голямо количество важни компоненти: фибри, калций, фосфор, магнезий и др.

Един необелен картоф съдържа няколко грама фибри, но яденето на зеленчука с кората е още един допълнителен грам, който може да ви помогне да достигнете препоръчителното количество фибри (25 до 38 грама на ден). И това насърчава редовното изпразване на червата.

Накратко, по-малко вероятно е да получите запек, ако ядете картофи с кората, както и други богати на фибри храни като зеленчуци, плодове, бобови растения и пълнозърнести храни, съобщава изданието.

Според проучване на LWT от 2020 г., варените картофи създават бавно смилаемо и устойчиво нишесте. Това в крайна сметка забавя храносмилането и усвояването на въглехидратите. Според проучване от 2018 г. в списание Nutrients , ако храната ви включва картофи, може да се чувствате по-сити и удовлетворени по-дълго. В крайна сметка може да е по-малко вероятно да преядете или да пожелаете лека закуска след основното си хранене.

Целите картофи съдържат устойчиво нишесте, което ферментира от бактерии в дебелото черво. Според проучване от 2019 г. в American Journal of Potato Research, това означава, че картофите се считат за пребиотици, така че те хранят добрите бактерии в червата ви.

Яденето на цели картофи и други хранителни източници на пребиотици, като чесън, помага за поддържането на здрав микробиом, подобрява храносмилането и поддържа имунитета.

Картофите са богати на калий, минерал, който поддържа вашите нерви, мускули, бъбреци и сърце. Калият също играе ключова роля в регулирането на кръвното налягане. Един картоф е добър източник на калий, посочва сайтът Здравето.

По публикацията работи: Пламена Сутева

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Проф. Кантарджиев коментира новия вариант на грипа

Новият вариант на грипа "Хес" не е по-опасен, по думите на проф. Тодор Кантарджиев. Той…

преди 11 минути

Експерт: Медът помага при настинка, грип и COVID-19

Имунологът Дария Карташева-Еберц обясни в своя скорошно интервю своите наблюдения за полезните свойства на меда.…

преди 27 минути

Според близки на починалата жена след побой в Перник: Счупено огледало е довело до конфликта

Както вече стана ясно, 56-годишна жена, която беше брутално пребита на 30 юли в Перник…

преди 34 минути

Внимание: Очаква се засилен поток от прибиращите се от Гърция

Днес е последният ден от дългия уикенд, който се образува около Деня на независимостта. Най-голям…

преди 44 минути

Ето колко трябва да ни плати работодателят ни ако работим на днешния почивен ден

Припомняме, че в случай, че официален празник, какъвто е 22 септември (Денят на независимостта на…

преди 59 минути

Откритията продължават: Намериха и глава на статуя при разкопките в Големия канал на Хераклея Синтика

Археолозите от екипа на проф. Людмил Вагалински откриха глава на статуя в големия канал на…

преди един час