Вече приключиха изследванията за този археологически сезон в Несебър. Това лято учени изследваха още по-голяма част от античния потънал град Месамбрия. Сега е време да обърнем поглед към това какви дълбоко пазени тайни на античния град са разкрити.
На какви находки попадна екипът от подводни археолози и ще помогнат ли новите открития за запазването на Старинен Несебър в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО?
По думите на директора на Центъра за подводна археология д-р Найден Прахов тази година са разкрити още две антични стени.
„Едната е от V век преди Христа, а другата е построена 1000 години по-късно. Двете стени са различни – по-старата е направена с огромни каменни блокове, а по-късната е направена от камъни и хоросан. Интересното е, че и двете стени са много сериозно фундирани с дървени конструкции. Причината за това е, че те са били фундирани на глинеста основа и се е наложило теренът да бъде укрепен“, обясни той пред бТВ.
Археологът Ивелина Петкова сподели, че лошата видимост е била най-голямата трудност пред екипа.
„Тази стена не беше под най-дебелия пласт, който някога сме разкривали. Малката дълбочина ни създаде много големи проблеми, тъй като имахме лоша видимост. Несебър ни изненада – тук обикновено водата е кристална, но тази година се затруднихме с документирането и разкопаването. С техниката, която използваме, това, което разкрихме, са доста кубици пясък“, добави тя.
Д-р Калин Димитров от Центъра за подводна археология коментира, че проучванията на подводната култура на наследството на Несебър са отворили една нова страница в проучванията и дадоха съвсем друга светлина на обекта световно наследство.
„Несебър е един от малкото, да не кажа единственият обект, който има и подводна, и надводна част, които са части от една цяла структура, която е била в миналото. От тази гледна точка Несебър е много интересен и всъщност се защитава от две конвенции – за световното културно наследство и за подводното културно наследство. Очакваме до края на годината да дойде мисия на конвенцията за подводно наследство, която да ни посъветва как да продължим проучванията“, обясни д-р Димитров.
По публикацията работи: Пламена Сутева
От МВР съобщават, че трима мъже са били задържани за нападение и грабеж на голяма…
Според Центъра по заразни и паразитни болести (ЦЗПБ) се наблюдава ръст на случаите на грип…
Армията на Украйна контролира 800 кв. км от руския граничен регион Курск, съобщи източник от…
Читател на медия "Нова Варна" сигнализира, че е забелязал куче, паднало в канала до Зоологическата…
От РЗИ-Варна предоставиха за медия "Нова Варна" седмична информация. От нея става ясно, че за…
Ужасяващо ново проучване прогнозира точно колко хора ще умрат от изменението на климата до 2100…
Leave a Comment