Освен важните пътни инфраструктурни проекти, като довършване на АМ Хемус и АМ Струма, скоростния път Видин – Ботевград, започване на АМ Черно море, в програмата на „Възраждане“ е включен и проектът за изграждането на канала Дунав – Черно море. Това заяви инж. Коста Стоянов, кандидат за народен представител от листата на „Възраждане“ в 3 МИР – Варна с преференция 102. Той отбеляза, че идеята за реализирането на такъв мащабен проект е стара – на повече от 50 години.
„Преди около 15 години беше изготвен предпроектен анализ от Центъра за научни изследвания и проектиране към УАСГ“, обясни инж. Стоянов.
Разработени са три варианта на трасе, с различна дължина – от 192 км до 156 км. Първите два варианта започват от Русе и по различни трасета стигат до Варна като те са с най-големите дължини 192 км. и 176 км.
Третият вариант е с начална точка между Тутракан и Силистра и е с дължина от 156 км.
Разгледан е и вариант от Силистра до Варна, който е с най-кратък маршрут – около 100 км.
Защо този проект към днешна дата е важен? Защото решава въпроси в няколко направления, които са много актуални в днешно време.
Първата функция на канала е транспортна и свързва пристанище Варна чрез река Дунав до големите европейски столици и до страните от Централна Европа.
„Замисълът на това уникално по рода си съоръжение е трябвало да бъде логичният и удобен завършек на стратегическа връзка по речния плавателен път Рейн – Майн – Дунав и Дунав – Одер – Елба. Така е щяло да се посрещнат най-големите кораби, преминаващи през Суецкия канал, Дарданелите и Босфора в Черно море, които по Дунав могат да излязат на Север до Атлантика. Това значително би увеличило ролята на пристанище Варна в разпределението на товаропотока между Изтока и Запада, което в момента значително изостава спрямо Констанца. По трасето ще бъдат изградени и помощни пристанища около по-големите градове, като това ще допринесе за разкриването на нови работни места в Североизточна България. Транспортният ефект ще е около 25% от цялостния ефект на канала“, отбеляза кандидатът за народен представител от „Възраждане“.
Втората функция на канала е напояване. Напояване на най-плодородните земи в България и Европа – земите на Добруджа.
„Преминаването на канала през източната част на Дунавската равнина, в най-плодородните земи, заедно с предвиденото в нашата програма възстановяване на напоителните системи, значително ще подобри добива на земеделска продукция в т.нар. Златна Добруджа. Комбинацията от канала и поливните системи ще доведе до уникалната възможност за напояване на над 2-3 милиона дка плодородна земя. Ефектът от напояването ще е около 50% от цялостния ефект на канала“, обясни Коста Стоянов.
Третата функция е свързана с водоснабдяване, което е особено актуално към днешна дата. През последните месеци виждаме недостиг на вода в голяма част от населените места, повече от които в Северна България. Повишаването на средните годишни температури и засушаването ще преобладават и в бъдеще време.
За целта трябва от сега да се мисли за комплексни мерки за преодоляване на бъдещите водни кризи.
Четвъртата функция е енергийна. Целият канал може да се ползва като една голяма ПАВЕЦ – помпено – акумулираща водно електрическа централа. ПАВЕЦ „складират“ енергия чрез изпомпване на вода във водоеми на по-висока кота и след това на принципа на класическа ВЕЦ произвеждат електричество, когато то е необходимо.
„Проектът към днешна дата би струвал поне 10 млрд. лева. Неговите ползи за икономиката на България ще са значителни. Връзката между Дунав и Черно море изцяло на територията на България значително ще подобри значимостта на региона и ще увеличи шанса за външни инвеститори. Каналът ще стане първостепенна вътрешна транспортна артерия, което от безперспективна в икономическо отношения територия, ще превърне целия регион е център на интензивно икономическо развитие. Ще даде шанс на Варна да доминира в икономическата зона на Черноморския регион като град, притежаващ водна връзка с цяла Западна Европа. Ще се повиши значението на промишления комплекс Варна – Девня, на фериботното пристанище, както и на туризма по Черноморието. Ще подпомогне земеделието, водоснабдяването и енергийната система на България“, каза в заключение инж. Коста Стоянов.
Той отбеляза, че през годините е имало сериозен инвеститорски интерес за реализацията на този проект, но заради безхаберието на предходните правителства не се е стигнало дори до обсъждането им.
„Когато българските граждани дадат доверието си на „Възраждане“ на 27 октомври и политическата организаия има достъп до управлението на страната, големите и забравени инфраструктурни проекти ще бъдат изкарани от забвение и най-накрая реализирани“, каза в заключение Стоянов.
Възраждане е с номер 12 в бюлетината!
Купуването и продаването на гласове е престъпление!
Пресцентър: ПП „Възраждане“
От МВР съобщават, че трима мъже са били задържани за нападение и грабеж на голяма…
Според Центъра по заразни и паразитни болести (ЦЗПБ) се наблюдава ръст на случаите на грип…
Армията на Украйна контролира 800 кв. км от руския граничен регион Курск, съобщи източник от…
Читател на медия "Нова Варна" сигнализира, че е забелязал куче, паднало в канала до Зоологическата…
От РЗИ-Варна предоставиха за медия "Нова Варна" седмична информация. От нея става ясно, че за…
Ужасяващо ново проучване прогнозира точно колко хора ще умрат от изменението на климата до 2100…
Leave a Comment