Категории: Любопитно

Днес отбелязваме Световния ден за борба с остеопорозата

Реклама

Днес, 20 октомври е Световния ден за борба с остеопорозата „Здравето на нашите кости е от съществено значение. Остеопорозата представлява сериозна заплаха с потенциално тежки последствия. Важно е да идентифицираме индивидуалните рискови фактори и да се грижим за костите си с такава сериозност, каквато отделяме на здравето на сърцето“, подчертават от Международната фондация по остеопороза (МФО).

Повече от 420 000 българи живеят с остеопороза, като 80,4% от тях са жени, а 19,6% – мъже. На всеки час в България се регистрират средно по шест фрактури, свързани с крехките кости, което се равнява на около 150 счупвания на ден, предава Дарик.

Над 4% от българските мъже над 50 години получават бедрена фрактура, което често води до обездвижване. Въпреки че остеопорозата се възприема като предимно „женски проблем“, проучвания показват, че мъжете имат двойно по-голям риск от смърт след счупване на бедрената кост. Смъртността, свързана с остеопорозата в България, е по-висока (184 на 100 000) в сравнение с Европейския съюз (116 на 100 000).

Изследването на костната плътност, известно още като DXA скенер, е най-надеждният метод за диагностициране на остеопороза. Процедурата, наречена остеодензитометрия, е безболезнена и отнема около 20 минути, с изключително ниско радиационно натоварване – едва 3 до 5 микросиверта (µSv) при изследване на лумбалните прешлени. За сравнение, по време на полет от Европа до Северна Америка човек получава радиация, равна на 60 микросиверта. Ранното диагностициране на остеопорозата е от ключово значение, тъй като позволява отлагането на последствията от загубата на костна маса.

България е на едно от последните места по брой проведени изследвания на костната плътност в сравнение с останалите страни от Европейския съюз, което затруднява поставянето на диагноза и назначаването на адекватно лечение.

Остеопорозата при мъжете се развива в резултат на сложна комбинация от фактори, включително възрастов дефицит на полови хормони, генетична предразположеност и нездравословен начин на живот, характеризиращ се с липса на физическа активност, тютюнопушене и прекомерна употреба на алкохол.

Съществуват и здравословни състояния като диабет и ревматоиден артрит, които увеличават риска, а рязката загуба на тегло (над 10%) също може да повлияе на костната плътност. С напредването на възрастта производството на естрадиол и тестостерон при мъжете намалява, като в резултат костната плътност намалява по-бавно в сравнение с жените, при които нивата на естроген рязко спадат по време на менопаузата.

Лечението на остеопорозата включва не само медикаменти, но и здравословно хранене, достатъчен прием на витамин D и калций, както и редовна физическа активност, обръщат внимание от Амджен България, инициатор на кампанията, която тази година е насочена повече към мъжкото костно здраве. Пациентите трябва стриктно да следват указанията на своите лекари, за да се справят ефективно с проблема.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Какво ще бъде времето по Черноморието в първия ден от новата седмица

Утре ще бъде предимно слънчево, след обяд ще има разкъсана висока облачност. Почти тихо време.…

преди 53 минути

Два тира катастрофираха на магистралата

Стана ясно, че катастрофа между тежкотоварни автомобили блокира движенито по автомагистрала „Марица“ в района на…

преди 2 часа

Пълна прогноза за времето през новата седмица

През първите дни от новата седмица времето ще бъде предимно слънчево и почти тихо. Сутрин…

преди 2 часа

Гответе се за спиране на тока във Варненско рано в понеделник

На 25.11.2024 г. В периода 8:00 ч. до 17:00 ч. Поради оперативни превключвания на съоръженията…

преди 2 часа

Днес е голям празник и има строги забрани за жените. Ето какви са те

Днес на празникът на Св. Екатерина според традициите, рано сутринта стопанката на дома, която задължително…

преди 2 часа

Вранча се разтресе. Пълни подробности за земетресението

Стана ясно, че земетресение с магнитуд 4,1 е било регистрирано в румънския сеизмичен район Вранча,…

преди 4 часа