Резерват, а не бунище: Активисти от неправителствената екологична организация „Грийнпийс“ – България внесоха петиция за резерват в Черно море, заедно с шамандура от изоставена мидена ферма.
В Международния ден на Черно море Министерството на околната среда и водите осъмна с парче едрогабаритен морски отпадък пред вратите си. Активисти на „Грийнпийс“ – България внесоха петиция за обявяване на първия изцяло морски резерват у нас и подариха на министерството шамандура от изоставена мидена ферма.
От Министерството на околната среда и водите (МОСВ) приеха петицията, която е подкрепена от над 15 хиляди души и съдържа искания за политики за опазването на морето и създаване на мрежа от строго защитени морски зони в Черно море. Директорът на дирекция „Национална служба за защита на природата“ Мирослав Калугеров пое пред медиите ангажимент „да направим работна среща“ и „широки обществени обсъждания“, за се изпълнят очакванията на тези над 15 000 граждани, подписали петицията. Ние от „Грийнпийс“ – България ще продължим да следим отблизо действията и бездействията на институциите, за да сме сигурни, че интересите на Черно море ще бъдат защитени.
„Тази шамандура е само един нагледен пример за дългогодишното безхаберие към морето ни. Днес, в Деня на Черно море, морето дойде до вратите на една от отговорните институции. От министерството обърнаха внимание на шамандурата, надяваме се да обърнат внимание и на изоставените мидени ферми, както и на петицията за повече защита на Черно море”, заяви Мартин Томов от „Грийнпийс“ – България.
„Районът на Маслен нос е една от най-продуктивните екосистеми в българското Черноморие, а в момента е замърсен от изоставените мидени ферми и никой не поема отговорност. И това не е единственото увреждане на околната среда и единствената заплаха за живота в Черно море. Не по-малко вредни са нелегалните, но широко разпространени риболовни практики като дънното тралиране и драгиране, замърсяването, инвазивните видове. Решение за нас е обявяване на резерват. Резерват, а не бунище.“
„Днешната акция е само първата ни стъпка“, посочва Мартин Томов. „Грийнпийс“ – България и учени от Института по океанология към БАН ще внесат официално предложение за създаване на първия изцяло морски резерват. Той ще бъде първата строго защитена морска зона в страната. Според Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие всички страни членки трябва да имат 10% строго защитени зони от акваториите си.
Резерватът ще доведе до възстановяване на екологично важни популации като черната мида и редица морски растения, увеличаване на рибните запаси до 4 пъти и създаване на убежище за ценни видове като черноморските делфини. Резерватът също така означава по-строг и ефективен контрол от страна на Министерството на околната среда и водите и извършване на поддържащи дейности като премахването на инвазивни видове и разчистване на изоставените мидени ферми.
Следват разговори с рибарски асоциации в Приморско и Китен. Очаква се и премиерата на документалния ни филм за Черно море, съобщават от неправителствената екологична организация.
Съдът остави без уважение исканията за спиране на предварителни изпълнения за премахване на повече от…
Учени са установили, че корите на ябълките подобряват мускулната маса. Това свойство се дължи на…
Вицепрезидентът Илияна Йотова се надява в утрешния ден депутатите най-накрая да изберат председател на парламента.…
23-годишен от Нови пазар бе осъден от Районен съд – Варна за обсебване на чужд…
Бирата е не само чудесно допълнение към цацата и пържените картофки, но и продукт, благодарение…
Сковаващ студ обхваща голяма част от България до часове. На някои места температурите ще паднат…
Leave a Comment