Категории: Свят

Опасна бактерия унищожи напълно дюлите в Румъния: Възможна ли е подобна катастрофа и в България?

Реклама

Става въпрос за бактерията Erwinia amylovora, която е особено опасна за чувствителни растения като дюлевите дървета. От износител, съседна Румъния се превърна в един от най-големите вносители на дюли.

Опасна болест по дюлевите дървета напълно унищожи реколтата от традиционния есенен плод в съседна Румъния. Само за година производството е намаляло с над 25 пъти, сочат данните на Националния статистически институт на страната, предава БГНЕС.

Заразени с т.нар. „огнен пригор“, дърветата, дори и стари, умират за не повече от три месеца. Заболяването е причинено от бактерия, която напада цвета, листата, плодовете, клонките и стъблата на чувствителните растения.

Бактерията Erwinia amylovora засяга предимно костилковите и семчестите плодове, и зимува в заразените клонки. Рано през пролетта при влажно време, бактерията става активна и се отделя от раковините под форма на капчици, като навлиза в растенията през рани, устица, нектарници. Веднъж проникнала, бактерията се размножава и разпространява интерцелуларно в заразените тъкани. Следва некроза и потъмняване на заразените органи. Инкубационният период е от 3-4 до 6-10 дни. През вегетацията бактерията се разпространява посредством дъждовната вода, насекоми (най-вече листни въшки). Благоприятни условия за развитие на болестта огнен пригор се създават при влажно време и чести валежи, както и при редуване на топли с хладни дни.

Огненият пригор като цяло не е нова болест за България, бактерията е открита през 1989 г. в Пловдивско, по круши и дюли. Единствената действаща, но радикална мярка, е изрязване на болките клонки и пълното им унищожаване чрез изгаряне.

Специалисти, обаче, се притесняват бактерията да не бъде внесена чрез заразени плодове у нас – ако това се случи, ще е катастрофа за българските производители.

В Румъния ситуацията е безпрецедентна – по данни на Националния статистически институт производството на дюли през миналата година е едва 5 тона срещу 126 тона година по-рано. Това налага масов внос на плода от Турция и Гърция. А производствените фабрики са принудени да купуват огромни количества дюли от Полша, за да продължат производството на сладка и компоти.

Заради слабата реколта, от износител, Румъния се превърна в един от най-големите вносители на дюли. Дори по време на пандемията от Ковид, Румъния изнасяше есенния плод за Унгария, Франция, Германия, като и 100% задоволяваше вътрешния си пазар.

По публикацията работи: Пламена Сутева

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

12° максимална температура по Черноморието днес: Прогноза от НИМХ

От Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) прогнозират, че днес (5 ноември) времето по…

преди 7 минути

Тошко Йорданов: Всички трябва да са готови за нови избори

Тошко Йорданов от ИТН определи провелите се избори на 27 октомври като "изключително нечестни". Усещането…

преди 13 часа

Родители във Варна са притеснени: Има сигнали за нечовешко отношение към деца в детска градина

Стана ясно, че в Общината е постъпил сигнал за нарушения във филиал 2 на Детска…

преди 13 часа

„Възраждане“ получи декларацията на ПП-ДБ и им изпрати два Проекта за решение за запазване на лева и комплекса „Марица – изток“

"Възраждане" получи декларацията на ПП-ДБ за формирането на санитарен кордон около Делян Пеевски и създадената…

преди 14 часа

Честито: Фифо от „Игри на волята“ стана баща

Страхотна новина дойде от един от най-силните участници в "Игри на волята" за всички сезони.…

преди 14 часа

Започва кампания за повишаване на интереса към военната служба във Въоръжените сили

МО стартира кампания за повишаване на интереса към военната служба във Въоръжените сили. Това съобщават…

преди 14 часа