В предаването „Активни Варненци“ с водещ Николай Танчев, гост бе Иван Попов. С 31 години стаж като офицер във Военноморските сили, той сега е изследовател, който посвещава времето си на документирането на местната култура и история. Попов е картографирал близо 400 чешми около Варна – важна част от културното наследство на града и околностите. Освен това, Иван Попов е създал и пътеводител, който представя тези чешми и техните истории, и е достъпен за всички, които искат да се докоснат до тази част от местното наследство. В разговора си с Николай Танчев той разказва за своята работа, за връзката на българина с водата и за ролята на чешмите в съвременния свят.
ГЛЕДАЙТЕ ВИДЕОТО ТУК:
Иван Попов споделя, че идеята му за картографиране на чешмите започнала съвсем случайно: „Идеята първоначално дойде от разговор с колеги, които не знаеха места за пикник. Казах им, че знам около 60 чешми, обаче впоследствие те станаха над 100…, а вече са почти 400.“ Чешмите се намират около и във Варна, както и на трудно достъпни места, разположени в близост до водоизточници, реки, поляни.
Още в началото на разговора, Попов подчертава значението на различните имена на чешмите, много от които носят турски названия, или пък са кръстени на хората, които са ги изградили. Например, има чешми като „Баба Иванкина“ и „Тодорова чешма“, които са наречени в чест на техните създатели или техните наследници. Също така той разказва, че някои от тези водоизточници са строени за паша на животните или за напояване на нивите.
За да събере необходимата информация, Попов използва различни видове карти – туристически, военни, географски и топографски, и се допитва до местните жители, институции и министерства. „Ползвам над 10, може би 15 източника, и питам местните хора, дирекциите, министерствата. Всички отговарят, някои успяват да ми помогнат, други – не.“
Попов отбелязва и своята загриженост относно неправомерната употреба на водата и запушването на водоизточници от местни хора. Споменава пример с чешмата „Беклемето“, която била заприщена и така водата спряла да тече. „Преградена е с двор, вероятно човекът е отбил водата.“
Той изразява опасенията си за бъдещето на водните ресурси в региона, като споделя, че повърхностните води стават по-ограничени. Според него, макар да се наблюдава леко подобрение в нивото на подпочвените води, това не е достатъчно. В последните си изследвания Попов разкрива, че в Североизточна България повърхностните води значително намаляват и потоците в реките, като Батова и Камчия, се понижават.
Освен събирането на данни, Попов е създал и пътеводител за чешмите около Варна. Този пътеводител е достъпен за закупуване на достъпна цена и е чудесен начин за любителите на природата и културата да опознаят местните водоизточници и тяхната история. Той не само е полезен за туристи и изследователи, но и е ценен източник на информация за всички, които желаят да открият неподозирани кътчета и да се свържат с наследството на региона.
Чешмите са не просто източници на вода, а живи свидетели на българската история и култура. „Те са и културно и историческо наследство,“ казва Иван Попов. Той споделя, че има проекти за изследване и възстановяване на чешмите.
В заключение той призовава хората да се грижат за старите чешми, които отразяват труд и отдаденост на предишни поколения. За него тези изворни точки са важна връзка между миналото и настоящето, между природата и човека.
Киселите краставички, чушките и карфиолът често присъстват на трапезата през зимните месеци. Ако сте любител…
Както е известно най-важният момент при приготвянето на кисело зеле е стопирането на ферментацията или…
Стана ясно, че заради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е…
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход с другите политически субекти. Бихме подкрепили…
Както е известно по нашите географски ширини дойде времето за смяната на автомобилните гуми. С…
Едно от най-вкусните неща на трапезата е баницата. Това е рецепта, която ще се помни…
Leave a Comment