Измина една година от управлението на новоизбрания кмет Благомир Коцев. Той бе избран с надеждите на много варненци. Обществените и бизнес нагласите смениха модела на управление на предходния кмет Иван Портних. За една година обаче, реалностите започнаха да застигат града. Фактите се сблъскват все по-често с ПР на новите големци.
Какво реално се случи и се случва във Варна за тази една година?
Новоизбраният кмет направи политическа кампания, в която обеща прозрачност, обеща да работи с всички, да има пряк контакт с гражданите и да е безкомпромисен към корупцията.
Реално нищо от това не се осъществи, напротив – проблемите се задълбочиха. Кметът рязко забрави обещанията си към по-голямата част от подкрепилите го. Беше бързо заобиколен от еднотипен лакейски кордон около него. Гражданите бяха неглижирани, медиите – стъпкани, а кметът се скри зад дебелите стени на общината. Самата община започна да бълва хвалебствия, идеализирайки култа към личността.
Погледнато във факти:
Няма я опцията да си запишеш час при кмета, както той обеща. Графикът е пълен с партийни дейци. Плаща се на избрани угодни медии само лично от касата на кмета, а за същото това време, кметът не се е появявал на свободна пресконференция през тази една година. Свободните журналисти не могат да зададат въпроси към него. Гражданското общество е изключено от управлението в експертните съвети.
В началния период на управление кметът се маргинализира около неговата малобройна група от няколко съветника и политическите дейци на партията, от които най-изявен е Даниел Лорер. Заявката за равноотдалеченост беше потъпкана и стана ясно, че Благомир Коцев ще е кмет за част от варненци. Всички заявки за политики бяха рязко забравени и се пристъпи към опит за овладяване на администрацията, кадруване и поставяне на приближени фирми и приятели. Като цяло с това няма нищо ново или нищо по-различно от това, което са правили от всички политически партии и кметове. Тук обаче нещата са много по-различни. Политиката, която започна да се води, не е на смяна, а на обществена разруха. Сменят се и се уволняват хора, без да се отчитат вредите, които ще настъпят, ако няма кой да поеме работата адекватно. Плащат се безумни обезщетения по 30-40 хиляди лева, само и само някой да не остане още 6 месеца на службата си. В същото време бяха назначени банкери, адвокати и философи за кабинетни политици. Тези назначени политици без обществена разпознаваемост и политически опит, и без чувство на дълг към варненци, започнаха да манипулират обществото само с една единствена цел – партийно овладяване на обществения ресурс, и то без значение какви ще бъдат щетите, които ще нанесат.
Основната задача, която се изпълнява е да се назначат наши хора на всяка цена. Догмата на калинките, рязко е превзела администрацията „Коцев“. Основният проблем е, че тези хора или нямат нужния опит и знания, или нужното обществено доверие и положение, за да свършат работата, за която са назначени. Политическият кабинет на Коцев очевадно смята, че от тяхна гледна точка „добрите намерения“ са по-важни от добрите умения, юридическите норми и развитието на Варна, като морска столица. Цената за липсата на политически и управленски опит на новите ще бъде за сметка на целия град.
Погледнато във факти:
Наблюдаваме липса на проекти за финансиране на инфраструктура, загуба на финансови средства, занемарено сметопочистване, намалено европейско финансиране и липсващо такова и много други дефицити на властови умения. Масово забавени преписки във всички дейности на Община Варна.
Основният политически мотив е, че Общинският съвет пречи на желанията и политиките на кмета. Тук обаче е много важно да се подчертае, че ако кметът реши за благото на града, може да направи така, че да не му пречи съветът. Това може да се определи, като явно непознаване на това как функционира местната власт. През годините сме виждали много, които искат да нагодят закона удобно на себе си, но законът е един и трябва да се спазва.
На този етап обществените щети не се забелязват осезаемо, но варненци силно се надяваме поне този път да бъде свалена коледната украса навреме, без да се изписват реки от постове и обвинения към предишни, защото това измества фокуса от истинските проблеми на всички нас.
От друга страна Община Варна отказва да дава обществена информация по значими и важни теми за града. Достъпът до обществена информация гарантира гражданския контрол върху работата на администрацията. С решенията си за отказ, Община Варна ограничава многократно свободата на медиите, чрез възпиране възможността за проверка на фактите по постъпили сигнали. Това представлява тревожна тенденция, която води до подкопаване на основни демократични принципи. В резултат на тези практики се засилва цензурата и автоцензурата, което води до ерозия на плурализма и свободното информиране на гражданите.
На този етап е рано за оценка преди средата на мандата, но посоката, в която се върви не предвещава добри резултати. Най-масовата дума в общинската администрация на Варна за 2024 година остава “ЩЕ”.
Съдът остави без уважение исканията за спиране на предварителни изпълнения за премахване на повече от…
Учени са установили, че корите на ябълките подобряват мускулната маса. Това свойство се дължи на…
Вицепрезидентът Илияна Йотова се надява в утрешния ден депутатите най-накрая да изберат председател на парламента.…
23-годишен от Нови пазар бе осъден от Районен съд – Варна за обсебване на чужд…
Бирата е не само чудесно допълнение към цацата и пържените картофки, но и продукт, благодарение…
Сковаващ студ обхваща голяма част от България до часове. На някои места температурите ще паднат…
Leave a Comment