Категории: Любопитно

Колко полезни са ферментиралите храни?

Реклама

Ферментиралите храни са особено полезни за организма. Чрез тяхната консумация можем да предотвратим настинки и грип. Според някои проучвания ферментиралите храни имат и неочакваната сила за намаляване на стреса.

Има два вида ферментирали храни: една, която е ферментирала за подобряване на вкуса, и друга, която съдържа активни пробиотични култури. Ферментацията на храната е породена от необходимост и се използва от хиляди години. Преди да има хладилници, това е начинът, по който нетрайните храни, като зеленчуците например, са били консервирани, за да запазят повечето от хранителните си вещества. Едва през миналия век учените започнаха да изучават ползите за здравето от ферментиралите храни.

Ферментацията възниква, когато микроорганизми като млечнокисели бактерии действат върху естествените захари в храната, променяйки нейната структура и вкус, съобщава сайтът „Актуално“.

Укрепване на имунната система

Отдавна е известно, че червата са тясно свързани с имунната система: изчислено е, че около 70 процента от имунната система се намира в червата. Ето защо не е изненадващо, че здравата чревна флора може да доведе и до по-силна имунна система. В допълнение, кимчи и други ферментирали храни не само осигуряват пробиотици, но и множество витамини и антиоксиданти, които допълнително поддържат имунната система. По-специално, витамин С, който е в изобилие в кимчи, играе ключова роля в укрепването на имунната система. Яденето на ферментирали храни може да помогне за предотвратяване на настинки и грип, особено през студените зимни месеци.

Положителен ефект върху метаболизма

В допълнение, яденето на ферментирали храни като кимчи и кисело зеле може да се бори с възпалението, според проучване от 2023 г., проведено в Турция. Разнообразието на чревната флора, което от своя страна е свързано с по-нисък риск от метаболитни проблеми, диабет тип 2 и сърдечно-съдови заболявания.

Метаболизъм и ферментация

Изследванията показват, че пробиотиците, открити във ферментиралите храни, също могат да играят роля в регулирането на метаболизма. Пробиотиците помагат да се поддържат нивата на кръвната захар стабилни и подпомагат изгарянето на мазнини. Едно проучване от Корея например установи, че участниците, които консумират кимчи ежедневно за по-дълъг период от време, забелязват значително подобрение в процента на телесните мазнини и кръвното си налягане. В същото време те съобщават за подобрено храносмилане и общо повишено чувство за благополучие.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Наказват мъж, причинил смъртоносно ПТП в Добрич: Дете на 3 г. е излетяло през счупен прозорец и е починало

Подсъдим получава 6 години затвор за причиняване на ПТП със загинало дете, пътувало в необезопасено…

преди 28 минути

Откриха труп в автомобил във Варна

Ужасяваща гледка се е разкрила в района на Галата във Варна. Там минувачи са се…

преди 54 минути

Тази събота отбелязваме голям празник: Ето кой има имен ден и какво трябва да сложим на трапезата

На 30 ноември Православната църква почита паметта на Св. ап. Андрей Първозвани. Празникът е наричан…

преди 58 минути

ЕП одобри Илиана Иванова за български представител в Европейската сметна палата

Кандидатурата ѝ е подкрепена с 581 гласа "за", 34 гласа "против" и 31 гласа "въздържал…

преди един час

Пак пияни и дрогирани зад волана: Ето колко са заловени по родните пътища само за ден

От пресцентъра на МВР предоставиха за медия "Нова Варна" междинни резултати от специализираната полицейска операция…

преди един час

Тече кампания в подкрепа на пациенти с рядко и тежко нелечимо генетично заболяване

"Асоциация Муковисцидоза" стартира кампания за набиране на 30 000 лева в подкрепа на пациенти рядкото…

преди един час