Както е известно тази нощ е различна, вълшебна за всички, които вярват в старите народни поверия, според които преди утрешния голям зимен празник Андреевден, се случват магични неща. Андреевден е пряко свързан в народния календар с представите за преход от есента към зимата.
Легендата гласи, че св. Андрей укротил мечка, затова е известен още и като повелител на дивите зверове. В много предания се разказва, че той се явява пред хората, яхнал мечка, прогонвайки зимата и дългите нощи. Българите наричат празника още Едрей, Едринден или Мечкинден. Народни поверия – Младите момичета омесват хляб, изпичат го и слагат парче от него под възглавницата си, за да почерпят момчето, което ще им се яви насън. Когото сънуват, за него ще се сгодят. – Булките могат да узнаят колко деца ще имат, ако сложат пръстен в чаша вода и я оставят на прозореца, предава edna.
На сутринта в заледената вода ще са образувани подутини и вдлъбнатини – колкото са те, толкова синове и дъщери ще има жената. – Андреевден – 30 ноември, се свързва с началото на зимния цикъл в народния календар и с вярването, че от него нататък денят започва да наедрява с по едно просено зърно, затова и някъде го наричат Едреевден. – От вечерта жените ронят царевица в голям котел и я оставят накисната. В друг съд варят различни зърна – от всички, които се сеят: жито, боб, леща, ечемик, накисват и тях и на сутринта правят обредно вариво.
То символизира желанието на хората да наедреят посевите така, както наедряват сварените зърна. – От него първо най-старата жена в къщата взема 10 зърна и ги хвърля в огнището с думите: „На ти, мечко, варен кукуруз, да не ядеш човеците и животните.” Останалото се изяжда от всички в дома и се раздава на съседи, за да е плодовита годината.
В нощта на 29 срещу 30 ноември момите гадаят за женихите си, отправят молитви за щастие и скорошно предложение за брак. Според поверието в навечерието на Деня на св. Андрей се случват мистични неща. И ако си пожелаете нещо искрено и с цялото си сърце, то ще се сбъдне!