Утре е голям празник. Това е Андреевден. Важен елемент за празничната трапеза на празника е прясната обредна пита. Тя трябва да се омеси от стопанката на къщата непосредствено преди празничната вечеря. Няма в народните вярвания специални изисквания към тестото, освен отгоре й да се оформи кръст. Питката се поставя на трапезата, като при започване на храненето се разчупва от най-възрастния член на семейството.
На трапезата трябва да присъстват и варено жито и просо. Те се подправят със захар и канела. За по-добър вкус обичаят позволява да се прибавят и орехи. Сварените и подправени зърна се поставят в обща чиния, като всеки след това си сипва от тях, предава gotvach.bg
Важен елемент е и варената царевица. Тя може да се подправи с масло или сол. За да се спази традицията, трябва да запазите няколко зърна от нея, които да дадете на сутринта животните.
Като основно ястие на Андреевден обикновено се сервира яхния с фасул и булгур. За нея са ви необходими 500 г фасул, 100 г булгур, 125 г масло, 2 сушени чушки, 2 моркова, доматено пюре, джоджен, сол.
Бобът се сварява с чушките, морковите, доматеното пюре, джодженът и сол на вкус с повече вода. Отделно булгурът се запържва в маслото, след което се изсипва в тавичка. Върху него се сипва свареният боб и се залива с 3 чаени чаши бульон от варенето на боба. Ръси се с червен пипер и се пече, докато остане на мазнина.
Приетият десерт за празника е тиква с мед и орехи.
Стана ясно, че пожар е пламнал и почти напълно е унищожил апартамент на улица "Странджа"…
Стана ясно, че е починала писателката Румяна Чолакова. Тя бе синолог, писател, преводач и дългогодишен…
Най-тежката мярка за неотклонение “задържане под стража” наложи Районен съд - Варна на 33-годишен мъж,…
В народните представи от Андреевден денят започва да наедрява колкото зърно (просено, царевично, ечемично). Това…
Днес, 29 ноември 2024 г. вилнеят магнитни бури. По данни на Meteoagent те ще бъдат…
Както е известно тази нощ е различна, вълшебна за всички, които вярват в старите народни…
Leave a Comment