България и Румъния влизат напълно в Шенгенското пространство от 1 януари 2025 година. Решението беше взето официално на редовното заседание на Европейския съвет по правосъдие и вътрешни работи в Брюксел.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов определи това като голям успех за страната ни. Ето какво написа той в социалната мрежа Фейсбук по темата:
„Влизането на България в Шенген е голям успех за страната ни, за който работиха редица правителства. България много отдавна изпълни критериите за влизане в Шенген.
Свободното движение на хора, стоки и капитали е един от основните стълбове на икономическото и политическото сътрудничество в рамките на Европейския съюз. Честито и поздравления за всички!“
„Днес е един исторически ден за България, за българските граждани, за българския бизнес, за правителството и за всички служители на Министерството на вътрешните работи. Това е един заслужен резултат от всички наши действия през последните години. Действия, които бяха свързани с много усилия на всички служители в МВР, усилия, които бяха вложени във физическата охрана на българо-турската граница с всички използвани средства“, каза по-рано вътрешният министър Атанас Илков.