Категории: Свят

Голямата игра на Мъск за пазара в Китай. Кой овладя новата регулативна система

Реклама

Една от основните разпоредби, пропуснати в законопроекта за правителствено финансиране от миналата седмица за Китай, бяха новите ограничения върху инвестициите на американците. Има  специален акцент върху напреднали технологии като изкуствен интелект, полупроводници и квантови изчисления.

Главният инициатор на демократите в Камарата на представителите Роза ДеЛауро от Кънектикът обвини Тесла и TSЛА и главният изпълнителен директор Илън Мъск за съучастие тази разпоредба да бъде премахната. Обвинението е че Мъск защититава инвестициите си в Китай.

ДеЛауро разглежда мащабните инвестиции на Мъск в Китай в ключови сектори и личните му връзки с ръководството на Китайската комунистическа партия“ и каза, че „поставя под въпрос истинската причина за противопоставянето на Мъск на първоначалното споразумение за финансиране“.

Новината подчертава продължаващите опасения, че големите инвестиции на Мъск и Tesla в Китай ще подействат като корумпиращо влияние върху позицията на администрацията на Тръмп спрямо държавния интерес.

„Не беше добър сигнал, че законодателството, договорено на двупартийна основа, беше премахнато от законопроекта и че един от най-големите инвеститори в Китай изглежда има пръст в това“, каза Джеръми Марк, експерт по Китай в Геоикономическия център на Атлантическия съвет , цитиран от  MarketWatch.

Нито преходният екип на Тръмп, нито Мъск отговориха веднага на исканията за коментар. Не е ясно дали Мъск е лобирал срещу разпоредбата, но експерти казват, че натискът върху американските компании, опериращи в Китай, нараства и вероятно ще продължи да расте.

Ключовите играчи в Белия му дом ще включват конгресмен Майкъл Уолц и сенатор Марко Рубио, и двамата републиканци от Флорида, съответно като съветник по националната сигурност и държавен секретар. Конгресменът Елиз Стефаник, републиканец от Ню Йорк, също ще бъде назначен като посланик в ООН. И тримата членове на Конгреса преди това са си сътрудничили по законодателството, ограничаващо изходящите инвестиции.

„Информирана от колективния законодателен опит на екипа по национална сигурност, администрацията на Тръмп трябва да изработи режим на изходящ скрининг, фокусиран върху три основни проблема: разширени правомощия за санкции, специфични за сектора ограничения и по-широки забрани за публично търгувани ценни книжа и деривати на КНР“, прогнозира Atlantic Кит Коткин от Съвета, експерт по технологии и национална сигурност .

Междувременно законодателството, което беше премахнато от законопроекта, щеше да съдържа най-вече кодифицирани правила, които вече са приложени от Министерството на финансите на президента Джо Байдън.

Правилото, което влиза в сила на 2 януари, ще забрани инвестирането в китайски предприятия, работещи в области, включително полупроводници, квантови изчисления и изкуствен интелект.

Всяко лице от САЩ, което желае да направи тези инвестиции, ще трябва да уведоми правителството и министъра на финансите, след консултации с министъра на търговията и други съответни служители, които ще решат дали изходяща инвестиция би попречила на националната сигурност.

Това правило и предложените закони дават на президента крайната власт по въпроса дали да разреши изходяща инвестиция, което може да направи близките отношения на Мъск с Тръмп по-важни от успеха или провала на който и да е конкретен законодателен акт.

Способността на Мъск да повлияе на решенията относно изходящите инвестиции в негова лична полза „трябва да бъде повод за безпокойство“, каза Марк от Атлантическия съвет – добавяйки, че подходът на първата администрация на Тръмп за блокиране на китайското технологично развитие е бил „малко разпръснат“ и че правителството на САЩ при Байдън формализира процеса.

„Целият процес стана много по-систематичен и всеобхватен“, добави той. „Продължавайки напред, въпросът ще бъде до каква степен правителството на САЩ ще продължи по този път и до каква степен ще започнем да виждаме връщане към случайното създаване и прилагане на правила?“

От своя страна, демократите ще се стремят да направят политическа сцена за връзките на Мъск с администрацията на Тръмп и Китай.

Репутаторът Джим Макгавърн, демократ от Масачузетс, се обърна към X през уикенда, за да обвини Мъск и Тръмп в корупция, линия на атака, която вероятно ще продължи през следващите четири години.

„Президентът Мъск получи това, което искаше: способността да продаде САЩ, за да може да прави пари в Китай“, пише той. „За тези момчета всичко е една голяма игра.

По информация на Маркет Уатч24

 

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Трагедия във Великобритания: 20-годишен българин е убит по жесток начин. Украинец е заподозрян

Млад българин е загинал след фатално нападение във Великобритания: Арестуван е заподозрян Инцидентът се е…

преди 8 часа

Полицията разби схема за романтични измами: Иззети близо половин милион лева

Пари и бижута на обща стойност близо половин милион лева са иззети при реализация, свързана…

преди 9 часа

От Варна до Дуранкулак: Варненец организира благотворително бягане в помощ на деца

Варненец организира благотворително бягане, в помощ на децата с увреждания от Карин дом, Варна. "Ще…

преди 10 часа

Любящият съпруг и баща Георги отново има нужда от помощ в борбата с тежката болест

Георги Колеолов, който страда от тежка форма на рак, отново има нужда от помощ, за…

преди 10 часа

Правосъдие във Варна: Как съдът повиши ефективността си през 2024 г.

Окръжен съд – Варна отчете резултатите от дейността си за 2024 година Над 6 200…

преди 10 часа

Доналд Тръмп-младши идва в София?

Доналд Тръмп-младши стартира източноевропейска обиколка от Румъния. На 28 април, една седмица преди първия тур…

преди 10 часа