От Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) информират, че през месец януари изтичат близо 314 000 винетки у нас. От АПИ припомнят още, че на www.bgtoll.bg и на мобилното приложение шофьорите могат да проверят валидността на е-винетката си.
Най-предпочитани от шофьорите през 2024 г. са годишните и седмичните е-винетки. Близо 276 млн. лв. са постъпленията до 22 декември.
През първите два месеца на 2025 г. изтича срокът на валидност на над 723 хил. годишни е-винетки за леки автомобили. От тях близо 314 хил. са през януари, а около 409 хил. през февруари. Всеки шофьор може да провери валидността на е-винетката на управлявания от него автомобил на интернет страницата www.bgtoll.bg от бутон „Проверка на винетка“. След въвеждане на регистрационния номер на автомобила и държавата, в която е регистриран, може да се установи крайният срок на електронната винетка, независимо откъде е купена – от обекти на Агенция „Пътна инфраструктура“ или в търговската мрежа на партньорите на АПИ. Статусът може да е „активен“, „с изтекъл срок“ или „неизползван“ в случаите, когато винетката е купена с отложен старт до 30 дни от началната дата на валидност.
До 22 декември са продадени над 6,4 млн. e-винетки, приходите от тях са близо 276 млн. лв. Традиционно най-предпочитани от шофьорите са годишните и седмичните. От всички продадени годишните са 2 427 712 бр., а седмичните – 2 476 297 бр., следват месечните – 762 136 бр., уикенд винетките – 633 526 бр., и тримесечните – 100 460 бр.
Цената на годишната е 87 лв., на тримесечната – 48 лв., на месечната – 27 лв., на седмичната – 13 лв., а на уикенд винетката – 9 лв.
При купуването на е-винетка е необходимо потребителите внимателно да преглеждат и проверяват въведената от тях или от съответния служител информация преди да потвърдят финалното плащане за електронната винетка. Отговорността за попълване на коректна информация за номер на пътното превозно средство, категорията му и периода на валидност на винетката е на собственика или ползвателя му. В случай на неправилно декларирани данни се счита, че не е заплатена дължимата винетна такса за съответния автомобил.
Вписването на символите от регистрационния номер може да бъде и на кирилица, и на латиница, но да съответства на символите в самия регистрационен номер. При изписването на номера се въвеждат само букви и цифри. Символите 0 (нула) и О (буква О) не са взаимозаменяеми. За цифра от номера трябва да се изпише 0 (нула), а за буква „О“. В случай че регистрационният номер съдържа тире, точка или интервал, те не се въвеждат.
Гъст дим се изви днес над части от Варна. Граждани от различни точки на града…
Безплатните карти за ученици и пенсионери във Варна са благодарение на усилията на общинските съветници…
Демонтажът на неработещите павилиони на ул. „Д-р Пискюлиев“ и ул. „Дрин“ приключи днес, научи медия…
Навръх Йордановден (6 януари) в Калофер и тази година традиционното мъжко хоро се изви в…
Млад мъж получава осъдителна присъда за кражба при продължавано престъпление на велосипеди и тротинетка. Това…
Стана ясно, че "Мета" премахва "фактчекърите" от платформите си. "Ще върнем свободата но словото", заяви…
Leave a Comment