Всички свързват празника Богоявление с хвърлянето и спасяването на кръста от ледени води. Но какво всъщност се крие зад този ритуал и откъде произлиза древният празник?
„Празникът Богоявление се нарича още Кръщение Господне на река Йордан. Това е важно събитие от историята на Новия завет и Христовото дело. Рождество Христово и Богоявление са били свързани в древната църква и са се празнували като общ празник. Затова на днешния ден арменците и други църкви, запазили древната традиция, празнуват раждането на Исус“, коментира в ефира на Нова Нюз доц. д-р Костадин Нушев, преподавател в Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски”.
Той обясни, че кръщението на Исус Христос се нарича Богоявление, защото тогава се разкрива тайната на Божията троичност, а това е вече Новият завет.
„Чрез своето потапяне в реката, Христос освещава водите. Затова виждаме, че църквата освещава водата с кръста”, допълни още богословът.
Нушев подчерта, че водата е първичната стихия – в Библейския смисъл Бог сътворява всичко чрез нея. „Символичният акт на хвърляне или потапяне на кръста изобразява това, че богослужението в този ден излиза от храма и се извършва навън. Целта е да покаже, че кръщението на Исус има вселенско измерение – освещаване на целия свят”, допълни той.
По публикацията работи: Пламена Сутева
Гъст дим се изви днес над части от Варна. Граждани от различни точки на града…
Безплатните карти за ученици и пенсионери във Варна са благодарение на усилията на общинските съветници…
Демонтажът на неработещите павилиони на ул. „Д-р Пискюлиев“ и ул. „Дрин“ приключи днес, научи медия…
Навръх Йордановден (6 януари) в Калофер и тази година традиционното мъжко хоро се изви в…
Млад мъж получава осъдителна присъда за кражба при продължавано престъпление на велосипеди и тротинетка. Това…
Стана ясно, че "Мета" премахва "фактчекърите" от платформите си. "Ще върнем свободата но словото", заяви…
Leave a Comment