Категории: България

Честваме 177 години от рождението на Христо Ботев

Реклама

Днес (6 януари 2025 г.) отбелязваме 177-ата годишнина от рождението на поета революционер Христо Ботев. В цялата страна има ритуали с участието на представителни подразделения от Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Военноморските сили, Съвместното командване на специалните операции, Националната гвардейска част.

Христо Ботев е роден на 6 януари 1848 в Калофер. Ботев живее само 28 години, но остава в националната памет както с творчеството си, така и с революционното си дело.

Роден е на 25 декември 1847 г. (нов стил – 6 януари 1848 г.) в Калофер в семейството на даскал Ботьо Петков и Иванка Ботева.

Първоначално (1854-1858) учи в Карлово, където е учител Ботьо Петков, по-късно се завръща в Калофер, продължава учението си под ръководството на своя баща и през 1863 г. завършва калоферското училище, съобщава бТВ.

Октомври същата година заминава за Русия и се записва частен ученик във Втора Одеска гимназия, от която е изключен през 1865 г. Известно време е учител в бесарабското село Задунаевка.

През 1867 г. се завръща в Калофер, започва да проповядва бунт срещу чорбаджии и турци, след което окончателно напуска Калофер. По това време във вестник „Гайда“, редактиран от П. Р. Славейков, е публикувано първото стихотворение на Хр. Ботев – „Майце си“.

От октомври 1867 г. живее в Румъния. Работи в Браила като словослагател при Димитър Паничков, където се печата в. „Дунавска зора“. През следващите години се мести от град на град, известно време живее заедно с Левски.

През 1872 г. е арестуван за конспиративна революционна дейност и изпратен във Фокшанския затвор, но освободен вследствие застъпничеството на Левски и Каравелов.

Започва работа като печатар при Каравелов, а по-късно като сътрудник и съредактор на революционния орган. Започва активната му дейност като журналист и под негова редакция започва да излиза новия орган на революционната партия – в. „Знаме“.

През 1875 г. съвместно със Стефан Стамболов издава стихосбирката „Песни и стихотворения“.

Априлското въстание го подтиква да създаде чета, на която става войвода. От Гюргево се качва с част от четата на кораба „Радецки“ и на 17 май принуждават капитана да спре на българския бряг. На 20 май 1876 г. е последният тежък бой – привечер след сражението куршум пронизва Ботев.

Община Стара Загора и Старозагорският военен гарнизон организират в 11.00 ч. тържествен общоградски ритуал. Венци и цветя ще бъдат положени пред бюст-паметниците на Христо Ботев и Хаджи Димитър в парк „Митрополит Методий Кусев“.

Водещ на събитието ще бъде актьорът Ивелин Керанов. В ритуала ще вземат участие и Военният духов оркестър, знаменна група и почетна рота от Втора Тунджанска механизирана бригада.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

На 13 януари затварят за движение участък от ул. „Прилеп“ във Варна

Временното затваряне на улицата е във връзка с проекта за уширяването ѝ, научи медия "Нова…

преди 56 минути

„Телеграм“ е предал 40 свои потребители от България на властите

Стана ясно, че популярното приложение за съобщения "Телеграм" е споделило информация за 40 български потребители…

преди 59 минути

Пъф Деди се дразни на Луиджи Манджионе в затвора, защото получавал повече внимание от него

Опозореният музикален магнат Шон Комбс, по-известен като Пъф Деди, бил разстроен и ядосан от това,…

преди 2 часа

Установен е първи случай на HMPV в Гърция

Стана ясно, че е бил потвърден първи случай на човешки метапневмовирус (HMPV) в Гърция. Заразата…

преди 2 часа

САЩ премахват визите за румънски граждани

САЩ премахват визовите изисквания за румънски граждани. С това румънците ще имат възможност да пътуват до…

преди 2 часа

Бездомен мъж раздава безплатно плюшени играчки на деца във Варна: „Искам да ги зарадвам. Моето детство беше тежко“

Бездомник раздава безплатни плюшени играчки на деца във Варна. Човекът се намира на една от…

преди 3 часа