На пресконференция в имението си Мар-а-Лаго във Флорида във вторник новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп потвърди желанието си страната му да придобие Гренландия, което според него е от решаващо значение за американската национална сигурност.
Тръмп също каза, че иска да превърне Канада в 51-ия щат на САЩ и да поеме контрола над Панамския канал като част от стремежа си за териториално разширяване на САЩ след спечелването на изборите през ноември, стобщава Ал Джазира.
Така че защо Тръмп иска да придобие Гренландия – територия, която е 80% покрита със сняг и е на повече от 3000 километра от столицата на САЩ Вашингтон?
Разположена между Северния ледовит океан и Северния Атлантически океан, Гренландия е най-големият остров в света и географски част от Северна Америка. Гренландия е дом на около 56 000 жители, предимно местни инуити.
Островът е под датско управление от началото на 18 век до 1979 г., когато става самоуправляваща се територия. От 2009 г.
Тъй като Дания е част от НАТО, Гренландия по подразбиране е част от Северноатлантическия военен съюз.
Европейският съюз (ЕС) не е коментирал официално последните изявления на Тръмп.
На 23 декември Тръмп в публикация в своята медийна платформа Truth Social каза, че „собствеността и контролът върху Гренландия са абсолютна необходимост“.
На това избраният министър-председател на Гренландия Егеде отговори, че островът не е за продан. „Гренландия е наша. Ние не се продаваме и никога няма да се продаваме. Не трябва да губим нашата дълга борба за свобода“, каза Егеде в писмен коментар. Датското правителство обяви, че ще увеличи разходите за отбрана в Гренландия до 1,5 милиарда долара след желанието на Тръмп да поеме автономния остров.
Защо Тръмп иска Гренландия?
Това не е първият път, когато Тръмп изразява желание да поеме контрола над острова, където се намира американска военна база. Тръмп отмени пътуването си до Копенхаген, след като Дания, близък съюзник на САЩ, отхвърли предложението му да купи острова по време на първия му мандат.
Гренландия предлага най-краткия път от Северна Америка до Европа. Това дава на САЩ стратегическа надмощие за техните военни и тяхната система за ранно предупреждение за балистични ракети.
САЩ изразиха интерес към разширяване на военното си присъствие в Гренландия чрез поставяне на радари във водите, свързващи Гренландия, Исландия и Обединеното кралство. Тези води са врата за руски и китайски кораби, които Вашингтон цели да проследи.
Островът също е невероятно богат на минерали, включително редкоземни минерали, използвани в производството на батерии и високотехнологичната индустрия.
Според проучване от 2023 г. 25 от 34 минерала, считани за „критични суровини“ от Европейската комисия, са открити в Гренландия.
Гренландия не извършва добив на нефт и газ, а нейният минен сектор се противопоставя на местното население. Икономиката на острова до голяма степен зависи от риболовната индустрия.
От Районен съд - Варна съобщават за медия "Нова Варна", че е наложено наказание на…
Кирил Петков изпадна в доста неловка ситуация по време на живо излъчване. Съпредседателят на "Продължаваме…
Случила се е тежка катастрофа на главен път Е-79 край село Винище в община Монтана.…
Ако консумираме прекалено много захар, то това със сигурност ще повлияе изключително негативно върху здравето…
Припомняме, че третият сезон на любовния риалити формат "Ергенът" завърши бомбастично, тъй като Алек Младенов…
Очаква се в неделя и понеделник България да бъде под влиянието на средиземноморски циклон. След…
Leave a Comment