Категории: Варна

Варненският зоопарк разсели 10 елена в Източните Родопи

Реклама

Инициативата е част от усилията на екипа да превърне зоопарка в първия в България консервационен център за дивата природа, научи медия „Нова Варна“.

Десет млади индивида от вида Елен лопатар (Dama dama) бяха разселени между 30 ноември и 1 декември 2024 г. от екипа на Общинско предприятие „Зоопарк-СЦ“. Животните са собственост на зоопарка, развъдени са там и са освободени в местността около с. Черничино, община Ивайловград.

Процесът по подготовката отне 8 месеца, след като през месец март 2024 г. се свързахме с Фондация „По-диви Родопи“ и представихме на ръководството идеята си. Успяхме да реализираме инициативата благодарение на дългия опит и богати познания на специалистите от фондацията за биологията на тези животни, както и практиката им в „реуайлдинг“ процесите в Източните Родопи, разказва ветеринарният лекар на зоопарка д-р Михаил Василев.

Елените от зоопарка са успешно освободени в адаптационна ограда в покрайнините на с. Черничино. Там са пуснати и още 19 диво уловени елена от същия вид. В защитеното пространство варненските животни ще преминат през процес на адаптация и социализация. След като свикнат с условията на средата и преминат през карантинен период от поне 40 дни, всички животни в оградата ще бъдат освободени, допълва д-р Василев.

Снимка; Община Варна

Инициативата има за цел да подпомогнеe опазването и съхраняването на дивата природа в Източните Родопи. Тя е и част от усилията на екипа на варненския зоопарк да го развият и превърнат в първия у нас модерен консервационен център за дивата природа на страната.

По проекта се работи съвместно и с местното ловно дружество в Ивайловград, което ще наложи забрана за лов и ще наблюдава и пази животните, докато не изградят стабилна популация. Местността, където те ще бъдат пуснати на свобода, се намира между защитени територии от Натура 2000 в Източни Родопи и не разполага с друга популация от този вид.

Там се намира и единствената адаптационна волиера за Черни лешояди (Aegypius monachus) на Фондация „По-диви Родопи“. Елените и лешоядите са видове в постоянно взаимодействие и ще подпомогнат естествените процеси в природата на Източни Родопи. Елените са тревопасни животни и в новото си местообитание ще се хранят с ниска растителност – основен фактор за разпространението на горски пожари. По този начин ще подпомогнат и за опазването на местността, уточняват от екипа на варненския зоопарк.

Зоопаркът и Фондация „По-диви Родопи“ планират разселването на елени да стане редовна консервационна практика, а обхватът ѝ действия да бъде разширен чрез включването на нови видове – представители на защитената европейска фауна.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Мъж се самоуби в центъра на София, скачайки от 5-ия етаж

Стана ясно, че мъж на около 50-годишна възраст се е самоубил в центъра на столицата.…

преди 2 часа

Във Варна глобяват двама заради наркотици

Районният съд наложи глоби на двама души за държане на наркотици. Това съобщават за медия…

преди 2 часа

Одобрявате ли идеята да се спре автомобилният трафик в пространството около „Севастопол“ във Варна?

Кметът на Варна Благомир Коцев предлага пространството около "Севастопол" да се превърне в изцяло пешеходна…

преди 3 часа

В една област в страната вече се въвеждат противоепидемични мерки

Стана ясно, че от 16 януари (четвъртък) в област Хасково ще бъдат въведени противоепидемични мерки…

преди 3 часа

Церемония във Варна: България поема командването на Противоминната военноморска група в Черно море

Среща на комитета на Противоминната военноморска група в Черно море (MCM BLACK SEA) и церемония…

преди 3 часа

Хора сигнализират: Условията в Центъра за психично здраве в Бургас са потресаващи

Катерина Шишманова придружава майка си при приема ѝ в лечебното заведение. Тя разказва с какви…

преди 4 часа