Категории: Варна

Одобрявате ли идеята да се спре автомобилният трафик в пространството около „Севастопол“ във Варна?

Реклама

Кметът на Варна Благомир Коцев предлага пространството около „Севастопол“ да се превърне в изцяло пешеходна зона. Ето какво гласи неговата позиция, публикувана във Фейсбук:

„Пространството около „Севастопол“ би могло да се превърне в изцяло пешеходна зона, лишена от автомобилен и автобусен трафик. Там може да се обособи нов голям градски площад, подобен по размери на площад „Независимост“.

Поисках становище за тази възможност от различни общински ресори, а днес получих потвърждение от „Градски транспорт“ ЕАД за автобусния маршрут, който може да бъде пренасочен и поет изцяло от съществуващата пътна инфраструктура на „Осми приморски полк“ и „Цар Освободител“.

Идеята на този етап предвижда да остане само напречен автомобилен трафик, който да пресича „Княз Борис I“ и „Сливница“.

Следващата стъпка е среща с урбанисти, архитекти и проектанти, на която ще разгледаме в още по-голям детайл възможните промени в устройството на това пространство. Консултацията ще проведем още в началото на следващата седмица.

Искам да уверя варненци, че решението за спиране на трафика в пространството около „Севастопол“ ще вземем след разглеждане на всички фактори и всички гледни точки.

Това се отнася и за устройството на редица други емблематични за града пространства, чийто бъдещ облик също е на дневен ред в Общината“.

В същото време зам.-кметът Диан Иванов обяснява как Община Варна е ощетена умишлено от ликвидатора на дружеството, в чиито активи е „Дупката“. Ликвидаторът напълно съзнателно поставя Общината в неизгодната позиция да заплати недължим данък и така да ощети бюджета си, обясни заместник-кметът.

Община Варна е ощетена умишлено от ликвидатора на дружеството „ЦУМ-Варна“ ЕАД, в чиито капитал е имотът на бул. „Княз Борис I“, станал печално известен като „Дупката“ в центъра на града. Това заяви заместник-кметът по правните въпроси Диан Иванов в отговор на твърдения на политическа партия от опозицията.

Иванов припомни хронологията на събитията. Решението Община Варна да придобие 100% от акциите на „ЦУМ-Варна“ ЕАД е взето на заседание на Общинския съвет с дейно участие на общинските съветници от ГЕРБ. Оценката на акциите е изготвена на база анализ на независими експерти и е в размер на 43,2 млн. лева. Единственият ценен актив на дружеството обаче е именно имотът на „Княз Борис“, който е предмет на апорт – непарична вноска от Община Варна.

Въпреки оспорване от член на постоянната комисия по собственост към Общинския съвет на оценката на акциите, сделката е одобрена. След отпуснати средства от Държавата, всички ние, като граждани на Република България финансирахме придобиването от Община Варна на акциите на търговското дружество, обясни Иванов и допълни, че действията от момента на придобиването на акциите са изключително забавени.

През 2019 г. е взето решение за ликвидация на дружеството „ЦУМ-Варна“ ЕАД, но процесът по ликвидация продължава през целия мандат на предходния Общински съвет. Ликвидацията реално е завършена едва през 2024 г., в резултат на волята на настоящия Общински съвет, коментира зам.-кметът. Иванов поясни, че оценката на имота по сключения договор за прехвърляне на ликвидационен дял е 8 млн. лв. Тези средства съответстват на размера, посочен от общински съветник още през 2018 г. и многократно завишават оценката на придобитите акции.

Така стартира поредният опит за ощетяване на Община Варна. Ликвидаторът напълно съзнателно постави дружеството в неизгодната позиция да заплати недължим данък ДДС, с което да принуди Община Варна да поеме за сметка на собственият си фиск този разход, коментира още Иванов.

Той разясни, че преди разпределянето на ликвидационния дял, с ликвидатора са проведени неколкократни срещи. Бяха му обяснени правните и данъчните аспекти на разпределянето на ликвидационния дял под формата на недвижим имот. С оглед становището на Община Варна, че ДДС върху разпределен ликвидационен дял в натура (недвижим имот) не се дължи, за нас останаха необясними действията на ликвидатора по подаване на декларация по Закона за ДДС, с която пред ТД на НАП – Варна се декларира дължим ДДС върху стойността на недвижимия имот, обясни Диан Иванов.

Той уточни още, че след като Община Варна е отказала да заплати данъка, тъй като такъв не се дължи, ликвидаторът не е извършил необходимите действия по подаване на коригираща декларация по Закона за ДДС. Вместо това той завежда иск против Община Варна.

Ликвидаторът напълно съзнателно поставя Общината в неизгодната позиция да заплати един недължим данък, или да не го заплати на дружеството и така да ощети бюджета си, коментира Иванов.

Иванов предупреди, че при тези обстоятелства Община Варна е злонамерено заставена да заплати недължим данък, единствено заради интересите на ликвидатора.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Мъж се самоуби в центъра на София, скачайки от 5-ия етаж

Стана ясно, че мъж на около 50-годишна възраст се е самоубил в центъра на столицата.…

преди 2 часа

Във Варна глобяват двама заради наркотици

Районният съд наложи глоби на двама души за държане на наркотици. Това съобщават за медия…

преди 2 часа

В една област в страната вече се въвеждат противоепидемични мерки

Стана ясно, че от 16 януари (четвъртък) в област Хасково ще бъдат въведени противоепидемични мерки…

преди 3 часа

Церемония във Варна: България поема командването на Противоминната военноморска група в Черно море

Среща на комитета на Противоминната военноморска група в Черно море (MCM BLACK SEA) и церемония…

преди 3 часа

Хора сигнализират: Условията в Центъра за психично здраве в Бургас са потресаващи

Катерина Шишманова придружава майка си при приема ѝ в лечебното заведение. Тя разказва с какви…

преди 4 часа

Села в България със зловещи имена: Какви са легендите за Вещица, Краводер, Недоклан, Ребро и Гърло?

България е осеяна с малки села, чиито имена предизвикват любопитство и често носят със себе…

преди 4 часа