Категории: Любопитно

На коя дата се празнува Трифон Зарезан: На 1 или 14 февруари

Реклама

На 1 февруари в цялата страна ще бъде отбелязан Трифон Зарезан. Някои го отбелязват на 14-ти февруари по стар стил. Той е сред най-устойчивите, но и най-противоречиви и сложни по своята историческа същност обичаи в българския народен календар.

Това е трудов обичай, свързан с първия стопански процес в годишния цикъл на обработка на лозата – пролетното ѝ зарязване. В българския народен календар има и други важни трудови празници, свързани с лозарството и винарството. Така нареченият Кършовден, когато се окършват ненужните лозови пръчки, за да не отнемат силата на лозата, се свързва с деня на св. св. Константин и Елена (след прецъфтяване на лозата).

По Костадинов ден във Видинско или по Петровден в Старозагорско започват да връзват младите лозя с лико. Новото грозде се освещава в църква на Голяма Богородица или Преображение. Гроздоберът Виноберма се оповестява официално след Кръстовден. Всички тези гранични периоди в отглеждането на лозата и производството на вино са повече или по-малко обичайно и ритуално отбелязани в народната традиция, като са прикрепени към определен календарен светец. Празникът се среща още като Зарезановден, Трифун Чипия, Трифун Зарезой, Трифун пияница.

Единствено обредът на св. Трифон стои пряко свързан с резитбата на лозите и това е дало основание на българските учени М. Арнаудов, Хр. Вакарелски, Д. Маринов, Ц. Гинчев да му определят по-специално място в календарната система на българите.

Изследванията с право свързват образа на светеца с трансформация на старите богове Сабазий, Дионисий, Бромий, Бакхус, Ликург. Лозарският празник на св. Трифон продължава стара земеделска традиция в нов вид, с християнизирането на източноевропейските територии. Неслучайно началото на февруари е онзи календарен период на границата между зима и пролет, в който са съсредоточени преходните карнавални игри, свързани със събуждането на вегетацията и с умиращите и отново възкръсващи богове на природата.

Св. Трифон е познат и в другите балкански страни, той е закрепен в православния календар и е свързан със смяната на сезоните от зима към пролет. В една молитва от 1690 г. (сръбска редакция) за св. Трифон, се говори, че светецът помолил бога да изгони гъсениците и другите насекоми от лозята и градините и бог сторил това чрез своя ангел. В друг сръбски ръкопис от 16 – 17 век се казва, че против насекоми по ниви и лозя трябва да се запалят кандилата на св. Трифон и посевите да се поръсят със светена вода, като се чете молитва на св. Трифон. В Молдова и Буковина е позната легендата за св. Трифон и Богородица, но в тези райони светецът няма връзка с лозарството. В Румъния празникът се нарича „Трифон на червеите и гущерите“, спазва се забрана за работа, за да има плодородие по посевите. Гърците в Епир правят на деня на св. Трифон колачета, които търкалят по лозята и градините, като казват: „Трифоне, плодородниче, ела в лозето ми и в нивата ми, да ядем и да пием“, като обичаят се спазвал за общо плодородие.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Почина един от най-известните учители в България

Отиде си един от най-известните и обичани учители от Класическата гимназия в София - Кирил…

преди 47 секунди

Ето защо мъжете трябва да ядат ябълките с корите

Учени са установили, че корите на ябълките подобряват мускулната маса. Това свойство се дължи на…

преди 3 часа

В неделя почитаме един от най-големите светци. Кой има имен ден

Утре, на 19 януари почитаме Св. преп. Макарий Египетски. Той е съвременник и ученик на…

преди 4 часа

Спасители помогнаха на мъж с инфаркт в планината

Планински спасители са оказали помощ на двама души през изминалото денонощие, съобщиха от ПСС. В…

преди 4 часа

Важно за всички ученици и учители в България. Ето какво обяви новият министър на образованието

Новият министър на образованието Красимир Вълчев обяви като един от приоритетите си промяна на учебните…

преди 4 часа

Варненско село остава без ток в студа

На 20.01.2025 г. В периода 8:30 ч. до 16:00 ч. Поради неотложни ремонтни дейности на…

преди 4 часа