Колаж: "Нова Варна"
Всички наложени глоби на фирмата по зимна поддръжка, която не се справи с обстановката в трите района „Приморски“, Вл. „Варненчик“ и „Младост“, ще се върнат в бюджета. Клаузите по договора ще бъдат подробно разгледани и ще бъдат наложени всички възможни санкции, като очакванията са те да достигнат няколкостотин хиляди лева. Това заяви кметът на Варна Благомир Коцев по време на извънредното заседание на комисията по благоустройство и комунални дейности към Общинския съвет.
Имаше предварителна проверка за наличната техника на фирмата по зимна поддръжка, като за трите района на терен трябваше да излязат 18 машини. Часове по-рано свикахме предварителна среща в Община Варна във връзка с метеорологичната обстановка, на която фирмите декларираха пълна готовност. Смятам, че те подцениха ситуацията и прогнозата за обилен снеговалеж и заледявания. Това, което се случи предходната вечер, доведе до необходимите изводи за реакцията ни в бъдеще, коментира кметът Коцев. Той посочи, че веднага са предприети мерки и снощи в зимната поддръжка е включена още една фирма за снегопочистване и обработка на пътната мрежа. Привличането на допълнителен ресурс е дало резултати и днес ситуацията е коренно различна, акцентира още кметът.
Договорите за зимна поддръжка умишлено са сключени с повече от една фирма, която да обслужва Варна. Факт е, че изпълнителите в районите „Аспарухово“ и „Одесос“ се справиха по-добре. Третата фирма ДЗЗД „Зимно Варна 2025“, наета да поддържа „Младост“, „Вл. Варненчик“ и „Приморски“, излезе късно на терен. Заради закъснялата си реакция тя ще понесе финансови последствия, каза още Коцев.
Когато влязох в администрацията, всички фирми, които имат отношение към снегопочистването, отказваха да сключат нови договори, без някакъв вид абонамент. Причината е, че те поддържат техника и персонал, за които имат разходи, каза Коцев в отговор на въпрос защо е било необходимо въвеждането на „такса готовност“ за фирмите по зимна поддръжка.
Директорът на дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“ Тихомир Тимов обясни, че съгласно договора, ангажимент на изпълнителя е да следи метеорологичната обстановка в града и да създаде необходимата организация за снегопочистване при съответните температури. 24-часовата готовност на фирмите включва задължително им при температури при под 2 градуса да правят обходи, два пъти през деня. Трябва да имат наличен дежурен диспечер, който да е постоянно на телефона и да получава сигнали от администрацията. Също така трябва да имат дежурен в лугово стопанство и дежурен товарач на инертни материали, посочи още Тимов.
Управителят на фирма „ДЗЗД ЗМБГ Зебра“ Николай Димитров, която поддържа район „Аспарухово“, внесе уточнение, че изпълнителите правят разходи, за да са в готовност да зимното поддържане – за снабдяване на материали още преди началото на сезона, както и за високата амортизация на транспортните средства, върху които се монтира прикачен инвентар за зимни условия.
От своя страна представителят на ДЗЗД „Зимно Варна 2025“ Росен Колелиев призна пред общинските съветници, че действително фирмата, която представлява, не е успяла да прецени правилно метеорологичната ситуация и да организира добре дейностите си по зимното снегопочистване в трите района. Ние имаме пропуски по отношение изпълнението на договорните дейности в община Варна, изтъкна Колелиев и се извини на варненци за причинените неудобства. По думите му липсата на икономическа мотивация е една от основните причини, поради която фирмите отказват да участват на конкурси за зимна поддръжка. Колелиев призна още, че техниката, с която фирмата оперира, не се намира на територията на Варна, а в други общини, което е довело до забавените действия от тяхна страна.
Заместник-кметът Димитър Кирчев увери членовете на комисията, че до сесията на Общинския съвет на 27 февруари ще бъде обобщена цялата информация от протоколите от изминалите две денонощия. На съветниците и гражданите ще бъде предоставена справка относно състава на техниката, която реално е била на терен, по колко часа е работила всяка от машините и с колко часа се е забавила реакцията им, както и броя и размера на съставените актове.
По отношение на инсинуациите, че Община Варна е подписала договор с офшорна фирма, искам категорично да заявя, че това не отговаря на истината. Участникът в консорциума е акционерно дружество (АД), има действителен собственик и информацията е публична в Търговския регистър. Не говорете неистини, призова общинските съветници заместник-кметът по правните въпроси Диан Иванов.
По данни на Кирчев, днес във всички райони ще се обработват не само основните улици и булеварди, но и по-малките странични улици, където има заледявания, чрез машинно и ръчно разпръскване на сол. В някои райони като „Боровец“, „Ракитника“ и „Галата“ вече са третирани два пъти. Обработена е и пътната инфраструктура на селата Звездица и Константиново, местностите „Кантара“ и „Крушките“. Продължава третирането с т.нар. „антилед“ разтвор на Аспаруховия мост и кръговите кръстовища в града. Фирмата, работеща по договор в кв. „Аспарухово“, е поела ангажимент и към стария път за Бургас, който е отговорност на АПИ.
Утре (22 февруари) се навършва една година от изчезването на 17-годишната Ивана Георгиева от Дупница.…
Министерството на здравеопазването, в сътрудничество с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и Националния съвет по цени…
От Националната агенция за приходите (НАП) съобщават, че служителите на "Фискален контрол" проверяват по-големите борси,…
Окръжен съд – Варна отказа по-лека мярка на 19-годишен, обвинен за грабеж и полово посегателство…
Тази година Месопустна Задушница се отбелязва на 22 февруари – съботата преди Сирни Заговезни. Това…
Стойчо и Краставичка от Общинския приют за безстопанствени кучета в с. Каменар намериха своите стопани,…
Leave a Comment