Свят

Лавров: САЩ и Русия обсъждат прекъснатите газопроводи “Северен поток”

Реклама

Преговорите за „Северен поток“: Може ли газопроводът да бъде възстановен?

В последните дни руският външен министър Сергей Лавров потвърди, че между Русия и САЩ се водят преговори относно газопроводите „Северен поток“. Тези ключови инфраструктурни проекти, свързващи Русия с Германия през Балтийско море, бяха повредени след експлозии през септември 2022 г., което доведе до значителни енергийни промени в Европа.

Руският газ и американското влияние

В изказване за руската държавна телевизия, Лавров заяви, че е интересно дали „американците ще използват влиянието си върху Европа, за да я принудят да спре да отхвърля руския газ“. Въпреки неразкритите подробности за преговорите, това поддържа спекулациите за потенциално възраждане на „Северен поток 2“ като част от мащабно американско-руско споразумение за прекратяване на войната в Украйна.

Според наличната информация, такова споразумение може да включва участието на американски инвеститори. Това предизвиква множество въпроси, свързани с международната енергийна сигурност и икономическите интереси на участващите държави.

Кратка история на „Северен поток“

Газопроводите от системата „Северен поток“ имат сложна история. Първият проект, „Северен поток 1“, функционираше от 2011 г., но доставките на газ по него бяха спрени от Русия през август 2022 г. Малко по-късно, през септември, мощни експлозии повредиха както „Северен поток 1“, така и все още неизползвания „Северен поток 2“. Погледнато в ретроспектива, това маркира ключов момент в европейската енергийна криза.

„Северен поток 2“ беше завършен, но никога не влезе в експлоатация, тъй като германското правителство замрази проекта след началото на руската инвазия в Украйна през февруари 2022 г.

Критики към германските власти

В последното си интервю Лавров остро критикува германските официални лица, сред които министъра на икономиката Роберт Хабек и министъра на отбраната Борис Писториус, както и председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Той определи отказа на тези лидери да възстановят работата на „Северен поток“ като действие, което вреди на германската индустрия.

„Тези хора са били или болни, или самоубийци“, заяви Лавров, обвинявайки ги, че в резултат на техните решения Германия е принудена да разчита на по-скъп втечнен природен газ от САЩ и други източници.

Германия и ролята на втечнения природен газ

След прекъсването на доставките по „Северен поток“, Германия предприе значителни стъпки за диверсифициране на енергийните си източници. Страната започна активно да внася втечнен природен газ, основно от САЩ и други държави, с цел да се справи с нарасналите вътрешни нужди от енергия.

Тази промяна обаче доведе до увеличение на разходите за индустрията и домакинствата, подчерта допълнително натиска върху икономиката и подкрепи критиките на Русия, че отказът от руския газ е политическо решение със сериозни последствия.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Извънредно обръщение на кмет на варненска община към гражданите

Кметът на Суворово съобщи в своя профил във Фейсбук, че: "Усилията на екипите на „ВиК“…

преди 25 минути

Ще има ли райони без ток във Варна в неделя

На 30.03.2025 г. В периода 8:00 ч. до 14:00 ч. Поради оперативни превключвания на съоръженията…

преди 41 минути

Масови полицейски проверки по пътищата на страната

11360 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана полицейска операция за спазване…

преди един час

Тежка авария край Варна: Това са пълните подробности

Заради тежка авария на главния водопровод Суворово остава без вода. Това съобщи кметът на общината…

преди 3 часа

Преминаваме към лятното часово време и спим с час по-малко

Както вече е известно, този уикенд преминаваме към лятното часово време. Това ще стане в…

преди 3 часа

Започна пролетната ваканция за учениците. Колко време ще продължи

Пролетната ваканция е дългоочакван период за учениците в България, предоставящ им заслужена почивка през пролетта.…

преди 4 часа