Снимка: Pixabay
Министерството на образованието обмисля широкомащабна забрана на мобилните устройства в училищата. Но във Варна това вече е реалност за учениците в основно училище „Стоян Михайловски“, което служи като пример за ефективност.
Още от втория учебен срок училището въведе категорична забрана за използването на мобилни устройства, разказва директорът Петър Фотев в ефира на Bulgaria ON AIR. Според промяната в училищния правилник, всяко дете трябва да предаде телефона си на класния ръководител преди началото на учебния ден. Устройствата се съхраняват в метални кутии, които стоят в специално шкафче до края на часовете. Самото връщане на устройствата става след приключването на учебните занимания или занималнята.
„Очаквахме недоволство както от страна на учениците, така и на родителите, но изненадващо повечето приеха мярката с разбиране,“ споделя директорът. Въпреки първоначалните опасения за реакции, родителите оценяват забраната като положителна, макар че някои са свикнали да поддържат връзка с децата си в междучасията.
Самите ученици също са възприели промяната спокойно. „Това беше необходима стъпка за нормалното функциониране на учебния процес,“ добавя Фотев.
Данните показват, че дисциплината в училището се е подобрила значително, а академичните резултати на учениците са се повишили. “Нямате представа какъв ефект има, промени се всичко в училище. Има повишаване на оценките на учениците, дисциплината рязко се промени. Училището вече не прилича на поща. Преди всяко дете постоянно беше залепено за телефона си – социалните мрежи и чат приложенията разсейваха децата. Сега фокусът върху учебния процес е много по-голям”, обяснява директорът.
Интересно е, че училището е разширило забраната и към смарт часовниците. „Самите ученици, повлияни от родителите си, спряха да ги носят,“ пояснява директорът. Спорадично са се появявали опити за нарушаване на правилата, като деца идват с два телефона. Такива ситуации обаче се санкционират със забележка и в момента подобни случаи липсват.
Според Фотев въведените промени са част от по-голяма тенденция, която тепърва ще се наложи в училищата из цялата страна. „Сигурен съм, че това е процес, който не може да се избегне. Виждаме примери и от други училища в страната, които следват същия модел,“ казва директорът.
Той подчертава, че позицията на Министерството на образованието и на бившия министър Красимир Вълчев подкрепят подобни решения. „Това не е просто забрана, а подарък за учениците и техните родители. Ползите ще са не само в училище, но и в цялостното развитие на децата,“ допълва Фотев.
Днес по повод Международния ден на информираността за аутизма беше проведен Ден на отворените врати…
Голямо задръстване се заформи на Аспаруховия мост във Варна, видя репортер на медия "Нова Варна".…
Брегът, както и морската среда между 2-ра и 3-та буна са чисти от нефтени продукти.…
Трагедията с 12-годишната Сияна край Плевен: Всичко за катастрофата, при която загина детето На 31…
Припомняме, че се случи страшна трагедията на пътя Плевен–Луковит. Блъснаха се лек автомобил и ТИР,…
57-годишен мъж от Добрич получи пробация за нагла кражба. За случилото се съобщават от Районен…
Leave a Comment